GospodarkaHandelInwestycjePaństwoPolitykaPrawoŚwiat

Wielka Brytania i USA wprowadzą zakaz importu rosyjskiego złota

Zakaz importu rosyjskiego złota

Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Kanada i Japonia wprowadzą zakaz importu rosyjskiego złota, próbując w ten sposób ograniczyć możliwość finansowania przez Moskwę wojny na Ukrainie. Premier Wielkiej Brytanii powiedział, że to posunięcie “uderzy w serce machiny wojennej Putina”. W tym samym czasie w Niemczech odbywa się spotkanie grupy najbogatszych państw świata G7. Oczekuje się, że dyskusje na szczycie G7 w Bawarii skupią się na międzynarodowej reakcji na wojnę na Ukrainie, a także na gwałtownie rosnących cenach i globalnym kryzysie żywnościowym. Prezydent USA Joe Biden zasugerował, że pozostałe kraje G7 – Niemcy, Francja i Włochy – również przyłączą się do zakazu.

Wspólnie G7 ogłosi, że wprowadzimy zakaz importu rosyjskiego złota, głównego towaru eksportowego, który przynosi Rosji dziesiątki miliardów dolarów zysków.

– stwierdził prezydent USA.

Wartość eksportu złota do Rosji w 2021 r. wyniosła 15,4 mld dolarów, a Wielka Brytania twierdzi, że jego znaczenie wzrosło od czasu inwazji, gdy oligarchowie spieszą się z zakupem kruszcu, aby uniknąć sankcji.

Czytaj też: Rosja otworzyła podróbę McDonald’s. Przed lokalem ustawiały się tłumy

Kolejne sankcje na Rosję

Ponieważ Londyn jest głównym światowym centrum handlu złotem, rząd brytyjski stwierdził, że zakaz importu rosyjskiego złota będzie miał ogromny wpływ na zdolność Putina do pozyskiwania funduszy.

Musimy pozbawić reżim Putina środków finansowych. Wielka Brytania i nasi sojusznicy właśnie to robią.

– stwierdził premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym, kraje zachodnie wprowadziły szereg sankcji wymierzonych w zamożne osoby, banki, firmy i przedsiębiorstwa państwowe. Do tej pory USA, Unia Europejska, Wielka Brytania i inne kraje nałożyły sankcje na ponad 1000 rosyjskich osób i firm.

Wielka Brytania poinformowała, że zakaz importu złota wejdzie w życie wkrótce, a w najbliższych tygodniach w parlamencie zostaną wprowadzone odpowiednie przepisy. Będzie on dotyczył nowo wydobytego lub rafinowanego złota i nie będzie miał wpływu na złoto wcześniej eksportowane z Rosji. Nie ma planów rozszerzenia ograniczeń na rosyjskie złoto zakupione legalnie przed wprowadzeniem zakazu importu.

Czytaj też: W Rosji nie będzie chleba? Przez zachodnie sankcje piekarnie mogą stanąć

Źródło: BBC 

Putin zalegalizował kradzież zagranicznych samolotów przez Rosję

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close