EnergetykaOchrona środowiskaPaństwoPolitykaPrawoPrzemysłŚwiat

Rząd Japonii wezwał do oszczędzania prądu, bo może zabraknąć

Rząd Japonii wzywa do oszczędzania energii

Rząd Japonii wezwał mieszkańców Tokio i okolic do ograniczenia zużycia energii elektrycznej w poniedziałek, ostrzegając, że dostawy będą ograniczone w związku z falą upałów w kraju. Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu spodziewa się, że zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie “poważne” dziś po południu czasu lokalnego. Według ministerstwa ludzie powinni wyłączać niepotrzebne światła, ale nadal używać klimatyzacji, aby uniknąć udaru cieplnego.

Od tygodni urzędnicy ostrzegają, że wraz ze wzrostem temperatur zabraknie prądu. W niedzielnym oświadczeniu ministerstwo stwierdziło, że w poniedziałek po południu w Tokio i ośmiu okolicznych prefekturach nadwyżka mocy wytwórczych energii elektrycznej spadnie do 3,7%. Ministerstwo uważa, że bufor w wysokości 3% jest niezbędny do zapewnienia stabilnych dostaw energii.

Rząd Japonii poprosił ludzi o wyłączenie niepotrzebnych świateł na trzy godziny od 15:00 czasu tokijskiego, a także o “właściwe korzystanie z klimatyzacji i nawadnianie się w gorących godzinach”. Chociaż dostawcy energii elektrycznej pracują nad zwiększeniem dostaw, ministerstwo stwierdziło, że sytuacja jest “nieprzewidywalna”, ponieważ temperatury stale rosną.

Jeśli dojdzie do wzrostu popytu i nagłych problemów z dostawami, rezerwa spadnie poniżej minimalnego wymaganego poziomu 3%.

– stwierdzono.

Czytaj też: Niemcy przygotowują się na racjonowanie gazu. Dostawy z Rosji maleją

Coraz cieplej i cieplej

Dostawy energii w Japonii są ograniczone od czasu trzęsienia ziemi w północno-wschodnim regionie kraju w marcu, które zmusiło niektóre elektrownie atomowe do zawieszenia pracy. Władze zamknęły również kilka starzejących się elektrowni na paliwa kopalne, próbując w ten sposób ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Problemy te, wraz ze wzrostem zapotrzebowania na energię elektryczną, doprowadziły do niedoboru mocy.

Na początku tego miesiąca rząd Japonii wezwał gospodarstwa domowe i firmy do oszczędzania energii elektrycznej w sezonie letnim, czyli od lipca do września. W weekend w japońskim mieście Isesaki, położonym 85 km na północny zachód od Tokio, odnotowano najwyższą temperaturę w czerwcu, jaką kiedykolwiek odnotowano w tym kraju. Tymczasem japoński nadawca publiczny NHK podał, że w niedzielę po południu 46 osób w Tokio zostało przewiezionych do szpitala z podejrzeniem udaru cieplnego.

Czytaj też: Tajpej chroni mieszkańców przed upałem. Skrócono działanie sygnalizacji

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close