EnergetykaGospodarkaPaństwoPolitykaPrzemysłŚwiat

Niemcy przygotowują się na racjonowanie gazu. Dostawy z Rosji maleją

Racjonowanie gazu w Niemczech?

Jak poinformowało niemieckie ministerstwo gospodarki, kraj uruchomił “alarmowy” etap awaryjnego planu radzenia sobie z niedoborami gazu. Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck powiedział, że Rosja używa gazu “jako broni” w odpowiedzi na sankcje UE. Habeck powiedział, że ma nadzieję, że nigdy nie będzie potrzebne racjonowanie gazu dla niemieckiego przemysłu, ale dodał, że nie może tego wykluczyć.

Nie możemy się oszukiwać. Odcięcie dostaw gazu jest ekonomicznym atakiem na nas ze strony Putina.

– powiedział Habeck, dodając, że Niemcy będą musieli ograniczyć konsumpcję.

Niemcy przeszły do drugiego etapu swojego trzyczęściowego planu awaryjnego, który jest uruchamiany w przypadku wystąpienia zakłóceń lub bardzo dużego zapotrzebowania na gaz. Rząd przeznaczy 15 mld euro na pożyczki, aby spróbować wypełnić magazyny gazu, a także rozpocznie aukcje gazu dla przemysłu, aby zachęcić duże przedsiębiorstwa do mniejszego zużycia.

Przejście do drugiego etapu planu wywiera większą presję na dostawców i operatorów sieci, aby zrównoważyli zakłócenia poprzez podjęcie takich działań, jak znalezienie alternatywnych źródeł gazu. Kraj nie zgodził się jednak na to, aby przedsiębiorstwa energetyczne przenosiły rosnące koszty na klientów, choć teoretycznie jest to możliwe w ramach etapu drugiego.

Czytaj też: Rosja wstrzymała dostawy gazu do Finlandii, ale Finowie się nie przejęli

Rosja może całkowicie zakręcić kurek

W trzecim etapie interwencja państwa miałaby miejsce w przypadku znacznego zakłócenia dostaw, z którym rynek nie może sobie poradzić, co w praktyce oznacza racjonowanie gazu. W trzecim etapie w pierwszej kolejności ograniczone zostałyby dostawy dla przemysłu, natomiast gospodarstwa domowe i instytucje o kluczowym znaczeniu, takie jak szpitale, nadal otrzymywałyby dostępny gaz.

Dwanaście krajów Unii Europejskiej zostało dotkniętych przerwami w dostawach gazu z Rosji. W zeszłym tygodniu Rosja ograniczyła przepływ gazu przez swój gazociąg Nord Stream 1 do 40% zdolności przesyłowej, powołując się na problemy techniczne. Nord Stream 1 ma być poddany konserwacji od 11 do 21 lipca, kiedy to przepływy zostaną wstrzymane.

Szef Międzynarodowej Agencji Energii, Fatih Birol, ostrzegł, że Rosja może całkowicie odciąć dostawy gazu do Europy i że Europa musi się na to przygotować. W lecie zakłócenia w dostawach gazu są “mniej palącym problemem”, ale sytuacja może się pogorszyć w zimie, kiedy ludzie potrzebują więcej ogrzewania. Rosja odcięła już dostawy gazu do Polski, Bułgarii, Holandii, Danii i Finlandii z powodu odmowy dostosowania się przez te kraje do nowego systemu płatności w rublach.

Czytaj też: Scholz: Nie wiem, w jaki sposób embargo na rosyjski gaz ma zakończyć wojnę na Ukrainie

Źródło: BBC

Niemiecki gigant energetyczny zapłaci rublami za rosyjski gaz

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close