GastronomiaHandelŚwiat

W Niemczech gęstnieje atmosfera, bo brakuje… butelek do piwa

Niedobór butelek piwa w Niemczech

Niemieckie browary ostrzegają, że tego lata może zabraknąć butelek do piwa, ze względu na rosnące koszty produkcji i brak kierowców ciężarówek. Jak powiedział niemieckiej gazecie “Bild” dyrektor naczelny Niemieckiej Federacji Piwowarów, sytuacja jest “niezwykle napięta”. Według ekspertów branżowych, niedobór butelek dotknie głównie małe i średnie browary.

Jak powiedział Bildowi rzecznik branży szklarskiej, jedną z przyczyn niedoboru jest wzrost cen energii, który powoduje wzrost kosztów produkcji szklanych butelek. Browary muszą płacić o 80% więcej za nowe szklane butelki niż rok temu. Wzrasta również cena piwa. Holger Eichele z Niemieckiego Związku Browarników powiedział, że również brak kierowców ciężarówek utrudnia utrzymanie łańcuchów dostaw. W rezultacie koszt nowych szklanych butelek wzrósł prawie dwukrotnie w ciągu ostatniego roku.

Koszt niemieckiego piwa może wzrosnąć nawet o 30%, co w dużej mierze wynika ze wzrostu cen energii. Eichele dodał, że ceny energii elektrycznej wzrosły o 250 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, ceny gazu o 430 procent, a ceny palet o 150 procent.

Wzrost kosztów przekracza wszelkie wyobrażenia. Ceny palet, słodu browarniczego czy korków do piwa sięgają zenitu. Czegoś takiego jeszcze nie doświadczyliśmy. To oczywiste, że tak drastyczny wzrost kosztów musi być przeniesiony na cenę.

– powiedział Eichele.

Czytaj też: Rosja zezwala na nieautoryzowany import towarów. Kraj zaleją podróbki?

Niedobór butelek dotknie małe browary

Niedobór butelek najprawdopodobniej najbardziej dotknie mniejsze browary, ponieważ większe firmy zazwyczaj zaopatrują się w nie w pierwszej kolejności. Eichele powiedział, że najlepszą rzeczą, jaką mogą zrobić Niemcy, jest jak najszybszy zwrot szklanych butelek do sprzedawców detalicznych, radząc konsumentom, by nie “gromadzili pustych butelek w piwnicy”.

Ci, którzy nie mają długoterminowych umów, muszą obecnie płacić za nowe butelki szklane o 80 procent więcej niż rok temu. Niektórym browarom grozi zatrzymanie pracy, bo wkrótce mogą zostać bez butelek.

– dodał Eichele.

Szklane butelki, które są powszechne w Niemczech, sprzedawane są za niewielką kaucją, a piwosze powinni przynosić je do sklepu przy następnej okazji. Puszki, używane w innych częściach świata, są znacznie mniej powszechne, a wiele browarów używa specjalnie zaprojektowanych butelek, które trudno wymienić.

Czytaj też: W Rosji nie będzie chleba? Przez zachodnie sankcje piekarnie mogą stanąć

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close