EnergetykaHandelPaństwoPolskaPrzemysłŚwiat

Szef MAE: Rosja może zimą wstrzymać dostawy gazu do Europy

Rosja całkowicie wstrzyma dostawy gazu?

Szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej ostrzegł, że Rosja może tej zimy wstrzymać dostawy gazu do Europy. Fatih Birol powiedział, że jego zdaniem całkowite wstrzymanie dostaw nie jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, ale Europa musi na wszelki wypadek opracować plany awaryjne. W ostatnich tygodniach kilka krajów europejskich poinformowało, że otrzymują znacznie mniej rosyjskiego gazu, niż oczekiwano. Rosyjscy urzędnicy zaprzeczają, że jest to celowe działanie, a winą obarczają problemy techniczne.

Przed inwazją na Ukrainę Europa importowała około 40% gazu ziemnego z Rosji, ale obecnie odsetek ten spadł do około 20%. Birol twierdzi, że jego zdaniem ostatnie rosyjskie redukcje dostaw gazu mają charakter “strategiczny”. Spadki utrudniają krajom europejskim napełnianie magazynów gazu i zwiększają wpływ Rosji na sytuację tej zimy.

Nie wykluczałbym, że Rosja będzie nadal znajdować różne problemy tu i tam, i nadal będzie szukać pretekstów do dalszego zmniejszania dostaw gazu do Europy, a może nawet do całkowitego ich odcięcia.

– powiedział Birol.

Czytaj też: Rosja wstrzymała dostawy gazu do Finlandii, ale Finowie się nie przejęli

Szantaż energetyczny Rosji

W zeszłym tygodniu przepływ gazu ziemnego przez Nord Stream 1, jeden z głównych rurociągów z Rosji do Europy, wynosił zaledwie 40% przepustowości. Wielu ekspertów sceptycznie odnosi się do rosyjskich wyjaśnień, że przyczyną ograniczenia dostaw były “problemy techniczne”. W całej Europie nadal pojawiają się informacje o brakach w dostawach gazu. W piątek włoska firma energetyczna Eni poinformowała, że otrzymała tylko połowę gazu, którego oczekiwała od rosyjskiego państwowego giganta gazowego Gazpromu, a spadki zgłosiły również Słowacja i Austria.

W zeszłym miesiącu kraje europejskie uzgodniły, że spróbują zabezpieczyć się przed niestabilnością cen gazu, uzupełniając swoje magazyny. Wspólnie zobowiązały się do osiągnięcia co najmniej 80% pojemności magazynów do listopada, a według najnowszych danych jest to obecnie około 55%. Birol powiedział, że trwający kryzys gazowy uzasadnia obecnie podejmowanie nadzwyczajnych, krótkoterminowych środków w celu zmniejszenia popytu, takich jak zwiększenie wykorzystania elektrowni węglowych oraz, jeśli to możliwe, przedłużenie okresu eksploatacji elektrowni jądrowych. Jeśli dojdzie do całkowitego odcięcia dostaw rosyjskiego gazu, to – jego zdaniem – konieczne mogą być drastyczne środki.

Nie wykluczam, że Europa będzie potrzebowała planowego i uporządkowanego racjonowania gazu. Nie twierdzę, że jest to scenariusz bazowy, ale patrząc na ostatnie kilka miesięcy, jeśli nie kilka lat, doświadczeń, jakie mieliśmy z Rosją jako partnerem energetycznym, jest to scenariusz, którego na razie nie możemy wykluczyć.

– stwierdził Birol.

Czytaj też: Scholz: Nie wiem, w jaki sposób embargo na rosyjski gaz ma zakończyć wojnę na Ukrainie

Źródło: BBC

Rosja odcięła dostawy gazu do Polski. PiS przekonuje, że to sukces rządu

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close