GastronomiaGospodarkaHandelPaństwoPrzemysłRolnictwoŚwiatTechnologie

Niedobór dwutlenku węgla „zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu”

Niedobór dwutlenku węgla w Wielkiej Brytanii

Brytyjscy przetwórcy mięsa prowadzą rozmowy z rządem w sprawie niedoboru dwutlenku węgla, który może uderzyć w produkcję mięsa. Producenci drobiu stwierdzili, że niedobór dwutlenku węgla „zagraża narodowemu bezpieczeństwu żywnościowemu”. Gaz wykorzystywany jest do ogłuszania świń i kurcząt przed ubojem, a także w procesie pakowania.

Dwutlenek węgla wykorzystywany przez przemysł mięsny jest produktem ubocznym produkcji nawozów, ale fabryki nawozów wstrzymują produkcję z powodu rosnących cen gazu ziemnego. Rząd powiedział, że „dokładnie” monitoruje sytuację. Jak po raz pierwszy donosi Financial Times, rząd prowadzi pilne rozmowy z grupami branżowymi i przetwórcami mięsa.

Producenci nawozów borykają się z rekordowymi cenami gazu ziemnego, gdy gospodarki na całym świecie zaczynają wychodzić z kryzysu Covid. W Wielkiej Brytanii słabsze wiatry oznaczają mniej energii odnawialnej, w niektórych elektrowniach jądrowych były przerwy w dostawie energii, a do Wielkiej Brytanii spadły mniejsze przepływy gazu ziemnego z Norwegii, co podniosło cenę gazu ziemnego.

W tym tygodniu dwie duże brytyjskie fabryki nawozów, należące do amerykańskiej firmy CF Industries Holdings, zawiesiły działalność z powodu rosnących cen gazu, a w piątek norweska firma Yara poinformowała, że ​​ograniczy również produkcję w kilku swoich europejskich fabrykach. Nick Allen, dyrektor naczelny Brytyjskiego Stowarzyszenia Przetwórców Mięsa (BMPA), wziął udział w pilnych rozmowach z Departamentem Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich (DEFRA) w piątek, aby omówić tę kwestię.

Ten kryzys podkreśla fakt, że brytyjski łańcuch dostaw żywności jest na łasce niewielkiej liczby głównych producentów nawozów – czterech lub pięciu firm – rozsianych po północnej Europie. Polegamy na produkcie ubocznym z ich procesu produkcyjnego, aby zachować łańcuch brytyjskiej żywności.

– powiedział Allen.

Szybki internet za pośrednictwem wiązek światła w powietrzu

Niedobór dwutlenku węgla zagraża nie tylko branży mięsnej

Jak powiedział dyrektor British Poultry Council Richard Griffiths, około 20 milionów ptaków tygodniowo jest zabijanych, ale rzeźnie mają tylko ograniczone zapasy dwutlenku węgla. Niedobór dwutlenku węgla może sparaliżować produkcję mięsa na Wyspach.

Z mniej niż 100 dni do Bożego Narodzenia i już w obliczu narastających niedoborów siły roboczej, ostatnią rzeczą, jakiej potrzebuje brytyjska produkcja drobiu, jest większa presja. Jeśli dostawy CO2 staną się ciaśniejsze i bardziej nieprzewidywalne, łańcuchy dostaw będą musiały zwolnić. Ostatecznie brak CO2 oznacza brak przepustowości.

– powiedział Griffiths i dodał, że przetwórcy mięsa współpracują z rządem, aby „złagodzić jakikolwiek poważny wpływ na zrównoważone dostawy żywności”.

To niewiarygodnie poważna sprawa. Niektórzy dostawcy mówią nam, że może im się skończyć CO2 w mniej niż dwa tygodnie.

– powiedział BBC jeden z dyrektorów supermarketów.

Przetwórcy mięsa borykają się już z niedoborem kierowców ciężarówek i problemami rekrutacyjnymi w rzeźniach, nasilonymi przez obywateli UE opuszczających Wielką Brytanię po Brexicie.

Nie jest jasne, ile zmagazynowały rzeźnie dwutlenku węgla i inne fabryki żywności. Pozostała produkcja dwutlenku węgla w Wielkiej Brytanii jest traktowana priorytetowo dla NHS do zastosowań medycznych oraz dla przemysłu jądrowego, który wykorzystuje go jako chłodziwo. Rzecznik powiedział, że niedobór dwutlenku węgla podczas procesu uboju świń i kurczaków nie może być kontynuowany. Stowarzyszenie Producentów Ogórków ostrzegało również przed wpływem wysokich cen gazu ziemnego na uprawy. Gaz jest używany do ogrzewania szklarni i dostarczania dwutlenku węgla, „które są zarówno kluczowymi czynnikami w uprawie, jak i osiąganiu plonów wymaganych do przetrwania we współczesnym przemyśle”.

Brak CO2 powoduje poważne problemy dla przemysłu spożywczego

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close