Biznesowi celebryciBusiness lifestyleGospodarkaInwestycjePaństwoŚwiatTransportTurystyka

Virgin Atlantic Richarda Bransona rozważa wejście na giełdę

Virgin Atlantic chce wejść na giełdę?

Virgin Atlantic bada możliwość wejścia na londyńską giełdę, aby zebrać pieniądze na naprawę finansów linii lotniczej. Ten ruch może spowodować, że akcje zostaną zaoferowane zarówno prywatnym inwestorom, jak i dużym firmom miejskim, ale oznacza to, że Richard Branson straci ogólną kontrolę nad swoim flagowym biznesem. Virgin Group posiada 51% udziałów w linii lotniczej.

Podobnie jak większość linii lotniczych, finanse Virgin Atlantic zostały nadszarpnięte przez pandemię koronawirusa i jej wpływ na podróże lotnicze. W kwietniu linia lotnicza ogłosiła tysiące zwolnień i odnotowała stratę 659 milionów funtów w 2020 r. po tym, jak liczba pasażerów spadła o 80%. Sprzedaż udziałów w linii lotniczej przyniosłaby bardzo potrzebne fundusze w miarę odbudowy globalnego lotnictwa.

Jednak ceny akcji linii lotniczych, takich jak IAG i Easyjet, właściciel British Airways, są nadal znacznie niższe niż poziomy sprzed Covid, ze względu na powszechny sceptycyzm wśród niektórych inwestorów co do tego, ile czasu zajmie odrodzenie się branży. Wiadomość o możliwym wejściu na giełdę po raz pierwszy podała Sky News. Doradcy Virgin Atlantic w ostatnich tygodniach przedstawiali możliwą ofertę kilku potencjalnym dużym inwestorom, którzy pozytywnie zareagowali na ten pomysł.

Bilety na lot kosmiczny Virgin Galactic za “jedyne” 450 tysięcy dolców

Skutki pandemii i lockdownu

Przychody Virgin Atlantic są w dużym stopniu uzależnione od usług w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, a linia lotnicza ma nadzieję na szybkie odbicie, ponieważ ograniczenia zostaną złagodzone. Na początku tego roku dyrektor naczelny Shai Weiss powiedział, że nie spodziewa się dużego spadku cen w miarę wznowienia podróży. Wejście na giełdę oznaczałoby pierwszą sprzedaż akcji Virgin Atlantic do publicznej wiadomości i prawdopodobnie spowodowałoby spadek udziału Virgin Group poniżej 50%.

Richard Branson założył Virgin Atlantic w 1984 roku, a jego sukces umożliwił mu zbudowanie imperium biznesowego, które obejmuje obecnie ramię podróży kosmicznych Virgin Galactic. Jednak przetrwanie linii lotniczej zostało postawione w zeszłym roku pod znakiem zapytania, a administratorzy pozostali w stanie gotowości, podczas gdy Branson negocjował pakiet ratunkowy o wartości 1,2 miliarda funtów. Pakiet ten obejmował pożyczkę z amerykańskiego funduszu hedgingowego Davidson Kempner Capital Management.

Branson próbował uzyskać fundusze ratunkowe od rządu Wielkiej Brytanii, który odrzucił jego prośbę, i wykorzystać swój ośrodek wypoczynkowy na Necker Island jako zabezpieczenie w celu zebrania pieniędzy. Rzecznik Virgin Atlantic nazwał doniesienia o możliwej flotacji „spekulacjami” i odmówił dalszych komentarzy.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close