EnergetykaPaństwoPolitykaPrawoPrzemysłŚwiat

Niemcy ograniczą ogrzewanie i zużycie prądu zimą

Niemcy ograniczą zużycie prądu i ciepła

Niemiecki rząd zatwierdził zestaw środków oszczędzania energii na zimę, które ograniczą zużycie prądu i ogrzewania w budynkach publicznych. Rząd zamierza zmniejszyć zużycie gazu o 2% dzięki nowym przepisom. Niemiecki minister gospodarki powiedział, że zasady te pomogą zaoszczędzić prywatnym gospodarstwom domowym, firmom i sektorowi publicznemu około 10,8 mld euro w ciągu dwóch lat.

Przed inwazją Rosji na Ukrainę, Niemcy otrzymywały 55% gazu z Rosji, ale zmniejszyły dostawy do 35% i przyrzekły całkowicie zakończyć import. Niemcy pozostają jednak ogromnym rynkiem dla Moskwy i w pierwszych dwóch miesiącach wojny zapłaciły za rosyjską ropę i gaz prawie 9 mld euro. Rosja odcięła również przepływ gazu przez kluczowy gazociąg Nordstream 1 do Niemiec do 20% możliwości, wywołując obawy, że może zakręcić kurki tej zimy.

Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck powiedział dziennikarzom, że jego kraj chce się uwolnić “tak szybko jak to możliwe z rosyjskiego uścisku”. Dodał jednak:

Ogólnie rzecz biorąc, nowe środki oszczędzają energię. Jednak nie w takim stopniu, abyśmy mogli usiąść i powiedzieć: ‘To już wystarczy’.

Czytaj też: Niemcy przygotowują się na racjonowanie gazu. Dostawy z Rosji maleją

Nowe przepisy, nowa rzeczywistość

Od września budynki publiczne oprócz instytucji takich jak szpitale, mają być ogrzewane do maksymalnie 19 st. C, a w wejściach, korytarzach i foyer ogrzewanie może być całkowicie wyłączone. Niemcy ograniczą również zużycie prądu. Zabytki i budynki publiczne nie będą też oświetlane ze względów estetycznych, a przedsiębiorcy mogliby otrzymać zakaz utrzymywania w nocy oświetlonych sklepów. Zakazane mogłoby być także prywatne ogrzewanie basenów. A państwo da pierwszeństwo ładunkom węgla i ropy przed podróżami pasażerskimi na kolei, co oznacza, że pasażerowie będą musieli czekać. Niemcy planują również przeprowadzenie kampanii reklamowych, aby przekazać mieszkańcom, jak mogą zmniejszyć własne zużycie.

Większość państw członkowskich Unii Europejskiej zobowiązała się do dobrowolnego ograniczenia zużycia gazu o 15% tej zimy – chociaż stanie się to obowiązkowe, jeśli wystąpią poważne niedobory. Tymczasem Hiszpania, dążąc do oszczędzania energii, wprowadziła już przepisy ograniczające stosowanie klimatyzacji i temperatury ogrzewania w budynkach publicznych i dużych obiektach komercyjnych.

W środę minister energii Szwajcarii powiedział, że “z pewnością miałoby sens” dostosowanie się tego kraju do planu UE, aby zapobiec kryzysowi energetycznemu. Szwajcarska komisja ds. energii elektrycznej zaleciła również, by gospodarstwa domowe zaopatrzyły się w świece na wypadek przerw w dostawach energii, spowodowanych zmianami w dostawach z Rosji. Wcześniej w tym miesiącu szwajcarska minister energii Simonetta Sommaruga powiedziała, że spróbuje wprowadzić w życie plan wyłączenia ogrzewania w budynkach publicznych.

Czytaj też: Niemieckie pociągi z węglem otrzymają pierwszeństwo na torach

Źródło: BBC

Rosja wstrzymała dostawy gazu do Finlandii, ale Finowie się nie przejęli

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close