GastronomiaHandelMarketingPolska

Poważne problemy byłego właściciela “Małpek”

Mariusz Świtalski, który jest ojcem sukcesu między innymi Biedronki i Żabki, w ostatnich latach radzi sobie dużo gorzej niż kiedyś. Nie wyszedł mu pomysł z siecią Małpka Express. Teraz ponosi tego konsekwencje.

Sąd zabezpiecza majątek Mariusza Świtalskiego i związanej z nim grupy Sowiniec na ponad 80 milionów euro. To pokłosie fiaska ostatniego dużego projektu Świtalskiego, czyli sieci sklepów Małpka Express.

Miały one konkurować z Żabkami – inną siecią, która swoje powstanie (podobnie jak Biedronka) również zawdzięcza temu poznańskiemu biznesmenowi. Lecz tym razem biznes nie wypalił.

Świtalski zdecydował się sprzedać Małpki w 2015 roku. Nowemu nabywcy gwarantował, że gdy ten będzie chciał sprzedaż sieć, a nie uzyska zapisanej w umowie ceny, Świtalski dopłaci mu różnicę.

Tym nowym nabywcą została pięć lat temu należąca do Amerykanów spółka Forteam Investment, która wyłożyła na stół 362 milionów złotych. I rzeczywiście zechciał sprzedać sieć, bo interes się nie kręcił. Doszło do tego w 2018 roku.

Przed rokiem Forteam Investment zażądała od Świtalskiego zwrotu 300 milionów złotych. Biznesmen nie zapłacił. Amerykanie wystąpili więc do poznańskiego sądu o zabezpieczenie majątku Świtalskiego. Sąd zgodził się na to pod koniec lutego.

W związku z roszczeniami zajęte zostały między innymi ruchomości w podpoznańskim Sowińcu, wierzytelności przysługujące spółkom z grupy Sowiniec oraz aktywa Świtalskiego w funduszu inwestycyjnym. Dla spółek został także wyznaczony zarządca przymusowy.

Ani Świtalski, ani jego współpracownicy nie rozmawiają z dziennikarzami i nie komentują sprawy.

Źródłó: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close