Kraje produkujące ropę zgadzają się na kontrolę cen

Kraje produkujące ropę zgodził się na kontrolę cen
Kraje produkujące ropę zgodziły się na zwiększenie produkcji w celu obniżenia cen i złagodzenia presji na gospodarkę światową. Kartel OPEC i partnerzy, tacy jak Rosja, zwiększą podaż od sierpnia po tym, jak ceny wzrosły do dwuipółletniego maksimum podczas pandemii. Ten ruch powinien mieć wpływ na ceny benzyny przy dystrybutorze, które również poszybowały w górę. Cena ropy Brent wzrosła w tym roku o 43% do prawie 74 dolarów za baryłkę.
W ubiegłym roku kraje produkujące ropę ograniczyły produkcję o rekordowe 10 milionów baryłek dziennie, w obliczu wywołanego pandemią spadku popytu i spadających cen. Jednak w tym roku cena ropy wzrosła, ponieważ gospodarki ponownie się otworzyły, przyczyniając się do wzrostu inflacji w niektórych krajach i grożąc zahamowaniem globalnego ożywienia.
Producenci ropy starają się złagodzić cięcia, ale spór między Arabią Saudyjską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi groził wykolejeniem planów na początku lipca. Abu Zabi zablokowało propozycję Rijadu i Moskwy, by przedłużyć ograniczenia wydobycia do 2022 r. po tym, jak odrzuciły żądanie zwiększenia produkcji ropy. Niezwykle publiczny spór między bliskimi sojusznikami wzbudził obawy o stabilność kartelu „Opec +”, który kontroluje ponad 50% światowych dostaw ropy naftowej.
Igrzyska Olimpijskie w Tokio: Pierwsi zawodnicy przyjechali z COVID-em
“Konstruktywne” rozmowy
W ramach nowej umowy kraje produkujące ropę zgodziły się zwiększyć podaż o kolejne dwa miliony baryłek dziennie od sierpnia do grudnia 2021 r., aby pomóc ustabilizować rynek. Od maja 2022 r. ustalono również wyższe kwoty produkcji dla kilku członków, w tym ZEA, Arabii Saudyjskiej, Rosji, Kuwejtu i Iraku. Kartel zapowiedział, że do września 2022 r. wycofa się z cięć wydobycia ropy, które zostały wprowadzone w zeszłym roku.
Rosyjski wicepremier Aleksander Nowak powiedział telewizji publicznej Rossia 24, że kraje produkujące ropę prowadziły „konstruktywne” rozmowy i znalazły „konsensus”.
Pandemia nie została jeszcze przezwyciężona, ale widzimy, że dzięki szczepieniom na całym świecie wzrasta popyt na naszą produkcję, podobnie jak wykorzystanie samochodów i samolotów. Dlatego bardzo ważne jest dla nas wypełnienie naszych obowiązków i umożliwienie naprawy światowej gospodarki.
– powiedział.
Źródło: BBC