EnergetykaGospodarka

Platforma Obywatelska wyprzedaje Niemcom polskie ciepłownie. Część radnych protestuje

Polskie ciepłownie formalnie przejmuje Szczecińska Energetyka Cieplna, w praktyce niemiecki koncern E.ON. O samorządowym skandalu informuje “Gazeta Polska”.

Jak się okazuje, Szczecińska Energetyka Cieplna, której większościowym udziałowcem jest niemiecki gigant energetyczny E.ON, wykupuje ciepłownie ulokowane w polskich miastach. Kolejna, która znalazła się na celowniku naszych zachodnich sąsiadów, znajduje się w Zgorzelcu.

Autorzy artykułu opublikowanego w “Gazecie Polskiej” wymienili dotychczasowe działania niemieckiego inwestora:

Szczecińska Energetyka Cieplna dotychczas kupiła udziały w ciepłowniach zachodniopomorskich: w Szczecinie, Połczynie-Zdroju, Łobzie, Myśliborzu, Dębnie, Barlinku, Choszcznie; w Pomorskiem – w Chojnicach, w Lubuskiem – w Strzelcach Krajeńskich oraz w Słubicach. W SEC gmina Miasto Szczecin ma 33,43 proc. udziałów, zaś niemiecki E.ON – 66,21 proc. Pozostałe udziały należą do osób fizycznych (0,09 proc.) oraz do EPS Polska Holding (0,07 proc.), w którym udziały ma… E.ON oraz także niemiecka firma e.disnatur Erneuerbare Energien GmbH z Poczdamu.

Dorota Kania i Tomasz Duklanowski wskazują na fakt, że w miastach, w których doszło do tych niekorzystnych transakcji, rządzi głównie Platforma Obywatelska. W Zgorzelcu sytuacja nie wygląda inaczej:

Od 2006 roku burmistrzem jest tam związany z PO Rafał Gronicz, który przed objęciem tej funkcji pracował w Deutsche Bank. Ustaliliśmy, że działalnością SEC zainteresowała się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Jak podaje gazeta, w lutym 2021 roku w czasie sesji Rady Miasta Zgorzelec radni podjęli uchwałę dotyczącą sprzedaży 75 proc. udziałów Zgorzeleckiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. (ZPEC) spółce Szczecińska Energetyka Cieplna Sp. z o.o.(SEC), czyli de facto kapitałowi niemieckiemu.

Część radnych opowiedziała się przeciwko sprzedaży ciepłowni. Wśród nich znalazła się Aneta Mazur, która stwierdziła, że wokół transakcji narosło sporo wątpliwości:

Część radnych wyraziła sprzeciw, ponieważ liczne wątpliwości i pytania, jakie narodziły się w związku z procesem sprzedaży ciepłowni, w odpowiedzi nie zostały należycie poparte odpowiednimi argumentami oraz informacjami.

„Gazeta Polska” informuje, że protestujący radni składają wniosek do wojewody dolnośląskiego. Być może taki krok poskutkuje unieważnieniem szkodliwej dla miasta sprzedaży strategicznego przedsiębiorstwa miejskiego.

Źródło: niezalezna.pl, radioszczecin.pl, tvp.info

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close