GastronomiaGospodarkaHandelKultura i sztukaMarketingPaństwoRolnictwoŚwiat

Rosja otworzyła podróbę McDonald’s. Przed lokalem ustawiały się tłumy

Rosja zastępuje McDonald’s

Gigant fast food McDonald’s wycofał się z Rosji po inwazji wojsk tego kraju na Ukrainę i sprzedał swoje restauracje – ponad 800 – rosyjskiemu biznesmenowi Aleksandrowi Govorowi. Nowy właściciel postanowił dalej prowadzić sieć, ale pod zmienioną nazwą. Nowa nazwa: “Vkusno i Tochka” oznacza “Smaczne i kropka”. Zniknęły złote łuki, a w ich miejsce pojawiła się stylizowana litera M, utworzona z dwóch frytek i kropki (a może hamburgera?).

Nowi właściciele mają jednak nadzieję, że klienci nie zauważą zbyt wielu różnic. Pierwsze restauracje pod zmienioną nazwą otworzyły się w Moskwie. Właściciele zorganizowali konferencję prasową we flagowej restauracji na Placu Puszkina, gdzie 32 lata temu otwarto pierwszy moskiewski McDonald’s.

Naszym celem jest, aby nasi goście nie zauważyli różnicy ani w jakości, ani w atmosferze.

– powiedział Oleg Parojew, dyrektor generalny firmy Vkusno i Tochka.

W lokalu pojawił się slogan o treści: “Nazwa się zmienia, miłość zostaje”. Nowa firma twierdzi, że skład hamburgerów nie zmienił się, a ponadto w Rosji pozostało wyposażenie McDonald’s.

Czytaj też: McDonald’s na stałe opuszcza Rosję. Po 32 latach. I bardzo dobrze

Zniknięcie McDonald’s to pewien symbol

W zeszłym miesiącu McDonald’s ogłosił, że opuści Rosję z powodu “kryzysu humanitarnego” i “nieprzewidywalnego środowiska operacyjnego” spowodowanego wojną. Rosja i Ukraina odpowiadały za około 9% globalnej sprzedaży giganta w zeszłym roku. Rosja jest obecnie objęta szeroko zakrojonymi sankcjami międzynarodowymi, które zakłócają jej łańcuchy dostaw i powodują wzrost bezrobocia.

Nie mówimy tylko o hamburgerach. Wiele światowych marek i międzynarodowych firm zawiesiło działalność w Rosji lub całkowicie ją zakończyło, protestując przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainie. Aleksandr Govor, syberyjski magnat naftowy, zamierza do końca miesiąca ponownie otworzyć około jednej czwartej z 850 przemianowanych restauracji McDonald’s.

W 1990 r., gdy w Rosji otwierano moskiewski McDonald’s, Rosjanie stali w ogromnych kolejkach. Pojawienie się giganta fast food było symbolem przyjęcia przez Rosję Sowiecką zachodnich idei, zachodniej kultury i zachodniego jedzenia. To, co dzieje się dzisiaj, jest symbolem tego, jak Rosja i Zachód oddalają się od siebie.

Czytaj też: W Rosji nie będzie chleba? Przez zachodnie sankcje piekarnie mogą stanąć

Źródło: BBC

McDonald’s pozwany za hamburgery. Były mniejsze niż te reklamowane

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close