GastronomiaGospodarkaHandelInwestycjePaństwoPolitykaPrawoŚwiat

McDonald’s na stałe opuszcza Rosję. Po 32 latach. I bardzo dobrze

McDonald’s żegna się z Rosją

Firma McDonald’s ogłosiła, że po ponad 30 latach na stałe opuści Rosję i rozpoczęła sprzedaż swoich restauracji. Posunięcie to nastąpiło po tymczasowym zamknięciu 850 placówek w marcu. Gigant fast food powiedział, że podjął decyzję ze względu na “kryzys humanitarny” i “nieprzewidywalne środowisko operacyjne” spowodowane wojną na Ukrainie.

Otwarcie pierwszej restauracji McDonald’s w Moskwie w 1990 r. symbolizowało odwilż w zimnowojennych napięciach. Rok później rozpadł się Związek Radziecki, a Rosja otworzyła swoją gospodarkę dla firm z Zachodu. Jednak ponad trzy dekady później firma ta jest jedną z coraz większej liczby korporacji, wycofujących się z rynku rosyjskiego.

Jest to skomplikowana kwestia, która nie ma precedensu i ma głębokie konsekwencje. Niektórzy mogą argumentować, że zapewnienie dostępu do żywności i dalsze zatrudnianie dziesiątek tysięcy zwykłych obywateli jest z pewnością słuszne. Nie można jednak ignorować kryzysu humanitarnego spowodowanego wojną na Ukrainie. I nie można sobie wyobrazić, że Złote Łuki reprezentują tę samą nadzieję i obietnicę, która skłoniła nas do wejścia na rynek rosyjski 32 lata temu.

– powiedział dyrektor generalny McDonald’s, Chris Kempczinski.

Czytaj też: McDonald’s, KFC, Coca-Cola, Starbucks i PepsiCo wycofują się z Rosji!

Symbol powrotu do izolacjonizmu?

McDonald’s zapowiedział, że sprzeda wszystkie swoje lokale miejscowemu nabywcy i rozpocznie proces usuwania ich nazwy, brandingu i menu. Sieć zachowa jednak swoje znaki towarowe w Rosji i zapowiedziała, że zapewni 62 tys. pracowników w Rosji wynagrodzenia do czasu sfinalizowania sprzedaży oraz pomoże w zapewnieniu im “przyszłego zatrudnienia u każdego potencjalnego nabywcy”.

W ubiegłym roku Rosja i Ukraina odpowiadały za około 9% globalnej sprzedaży McDonald’s. 108 restauracji sieci na Ukrainie pozostaje zamkniętych z powodu wojny, ale firma nadal wypłaca pełne pensje wszystkim swoim pracownikom. McDonald’s początkowo spotkał się z krytyką za opieszałość we wstrzymaniu działalności w Rosji, a niektórzy nawoływali do bojkotu firmy, zanim ta zawiesiła działalność w marcu.

Setki międzynarodowych marek, w tym Starbucks, Coca Cola, Levi’s i Apple, opuściły Rosję lub zawiesiły tam sprzedaż od czasu inwazji tego kraju na Ukrainę w lutym. Inne firmy, w tym Burger King i Marks and Spencer, twierdzą, że nie są w stanie zamknąć sklepów ze względu na skomplikowane umowy franczyzowe. Atak Rosji na Ukrainę wywołał międzynarodowe potępienie i sankcje, czyniąc z Moskwy pariasa. Jeszcze w marcu wiele międzynarodowych firm ogłosiło, że wstrzymuje działalność w Rosji, mając nadzieję, że sytuacja sama się rozwiąże i będzie można ponownie rozpocząć działalność. Jednak decyzja McDonald’s o sprzedaży i wycofaniu się z rynku pokazuje, że gigant fast food zdaje sobie sprawę, że sytuacja nie wróci już do normy, a Rosja powraca do czasów izolacjonizmu.

Czytaj też: W Rosji nie będzie chleba? Przez zachodnie sankcje piekarnie mogą stanąć

Źródło: BBC

Rosja zezwala na nieautoryzowany import towarów. Kraj zaleją podróbki?

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close