GastronomiaGospodarkaHandelInwestycjeMarketingMediaPaństwoPolitykaRynek pracyŚwiat

McDonald’s, KFC, Coca-Cola, Starbucks i PepsiCo wycofują się z Rosji!

Wojna na Ukrainie zbiera coraz większe żniwo, przez co coraz więcej firm decyduje się opuścić Federację Rosyjską. Do ostatniej chwili z decyzją czekały największe korporacje, w tym Shell, IKEA, Coca-Cola, czy Danone. Do grona gigantów, którzy odchodzą z rosyjskiego rynku, właśnie dołączyły McDonald’s, KFC i Starbucks. Firmy nie miały bowiem zbytniego wyboru — wszystko ze względu na bardzo zły PR, z którym w ostatnim czasie musiały się mierzyć. Korporacje zdecydowały się zawiesić swoją działalność w tym kraju na czas nieokreślony.

McDonald’s wycofuje się z Rosji. Tak samo jak Coca-Cola, KFC, Starbucks, PepsiCo i mnóstwo innych firm

McDonald’s zawiesza działalność w Rosji na czas nieokreślony. W wyniku tej decyzji z dnia na dzień zostanie zamknięte ponad 850 lokali w całym kraju. Do firmy dołączył Starbucks, który miał ponad 130 franczyz w Rosji i na Ukrainie.

Według analityka Andrew Charles’a oznaczało to zaledwie 1% udziału w całkowitych zyskach Starbucksa na świecie. Niemniej jednak zostanie zwolnionych ponad 2000 osób , którym firma chce zapewnić wsparcie ekonomiczne.

Czytaj również: TikTok ogranicza usługi w Rosji. Koniec kremlowskiej propagandy?

Dyrektor generalny Starbucks Kevin Johnson napisał w liście otwartym do pracowników, że:

Potępiamy niesprowokowane, niesprawiedliwe i przerażające ataki Rosji na Ukrainę, a nasze serca łączą się ze wszystkimi dotkniętymi tymi wydarzeniami.

Czytaj również: Izrael nie zawiesił połączeń z Rosji. Specjalne względy dla oligarchów

Tymczasem decyzje o zamknięciu wszystkich oddziałów McDonald’s w Rosji pochwalić prezes McDonald’s Polska, Adam Pieńkowski.

W rozmowie z Business Insider wyznał, że “czekał na taką decyzję”:

Sytuacja ofiar wojny w Ukrainie dotyczy wielu z nas osobiście, ponieważ 10 proc. naszych pracowników w Polsce to Ukraińcy. Dlatego od początku konfliktu udzielamy pomocy ofiarom. Przekazujemy bezpłatne posiłki w punktach dla uchodźców i w naszych restauracjach.

Pomagamy także naszym pracownikom z rynku ukraińskiego w znalezieniu miejsca pracy i zakwaterowania w ramach naszego systemu. W ubiegłym tygodniu ruszył fundusz zapomogowy wspierający naszych pracowników w sprowadzaniu rodzin z Ukrainy. Jesteśmy razem z naszymi franczyzobiorcami i zespołami.

Cieszę się, że globalny zespół zarządzający podjął właściwą decyzję. – dodał Pieńkowski.

Mimo zawieszenia działalności McDonald’s w Rosji, to firma wskazała, że dalej będzie płacić ponad 62000 pracownikom . Co istotne oddziały rosyjskie przyniosły amerykańskiej marce 9% całościowych przychodów rocznych.

Nie tylko McDonald’s wycofuje się z Rosji. Coca-Cola musiała się ugiąć. KFC nie miało wyboru

Coca-Cola także ogłosiła, że wycofuje się z rynku rosyjskiego na czas nieokreślony. Ponadto ogłosiła w zeszłym tygodniu, że przekaże 1 mln euro na wsparcie Czerwonego Krzyża na Ukrainie oraz kolejne 550 000 euro na pomoc uchodźcom w krajach sąsiednich.

Firma zdecydowała się na ten krok po ogromnych naciskach ze strony klientów i opinii publicznej. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że zawieszenie działalności spowodowało utratę pracy przez kilkadziesiąt tysięcy osób, które pracowały w firmach Coca-Coli w Rosji.

Do swojego głównego konkurenta dołączyła spółka PepsiCo, która oświadczyła, że również zawiesza sprzedaż w Rosji. Korporacja wskazała jednak, że umożliwi dostępnych niektórych produktów, takich jak mleko modyfikowane dla niemowląt.

Czytaj również: Robert Lewandowski zerwał współpracę z Huawei. Firma pomagała Rosji?

Do grona tych firm dołączyła również sieć KFC, której właściciel Yum Brands Inc wstrzymał wszystkie inwestycje na czas nieokreślony. I to mimo informacji, że rynek rosyjski jest kluczowy dla amerykańskiej spółki, który zapewnia rekordowe przychody.

Spółka posiada ponad 1000 lokali KFC oraz 50 Pizza Hut na terenie Federacji Rosyjskiej, która w większości działają, jako niezależne franczyzy. Niemniej jednak firma posiada decydujący głos w kwestiach operacyjnych i finansowych.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close