GospodarkaHandelInwestycjePaństwoPolitykaPrawoŚwiatTechnologie

Platforma krypto Coinbase blokuje tysiące portfeli powiązanych z Rosją

Coinbase reaguje na sankcje

Platforma handlu kryptowalutami Coinbase zablokowała 25 000 adresów portfeli związanych z Rosją. Platforma podała, że adresy te były związane z rosyjskimi osobami lub podmiotami, które według niej były zaangażowane w nielegalną działalność. Adresy zostały zablokowane z powodu obaw, że kryptowaluty mogą być wykorzystywane do unikania sankcji.

Główny dyrektor prawny Coinbase, Paul Grewal, ogłosił to na blogu firmy. Przedstawił on, w jaki sposób giełda kryptowalutowa przestrzega nowych zasad, nałożonych w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Oznacza to brak dostępu dla osób objętych sankcjami i obejmuje “wyrafinowaną analitykę blockchain” w celu identyfikacji kont pośrednio powiązanych z zablokowanymi użytkownikami.

Coinbase blokuje ponad 25 000 adresów związanych z rosyjskimi osobami lub podmiotami, które naszym zdaniem angażują się w nielegalną działalność, z których wiele zidentyfikowaliśmy podczas naszych własnych proaktywnych dochodzeń. Udostępniliśmy je rządowi, aby wesprzeć egzekwowanie sankcji. Sankcje odgrywają istotną rolę w promowaniu bezpieczeństwa narodowego i powstrzymywaniu bezprawnej agresji, a Coinbase w pełni wspiera te wysiłki władz rządowych.

– napisał Grewal.

Czytaj też: Darczyńcy przelali ukraińskiemu wojsku miliony dolarów w Bitcoinach

Coinbase nie zablokuje wszystkich Rosjan

Rząd USA poprosił platformy kryptowalutowe o pomoc w zapewnieniu, że rosyjscy oligarchowie nie będą mogli korzystać z wirtualnych walut, aby uniknąć sankcji. Jednak wiele z nich opiera się presji zarówno ze strony rządu Ukrainy, jak i polityków amerykańskich i europejskich, aby pójść dalej i zbanować wszystkich rosyjskich użytkowników, w obawie, że normalni Rosjanie mogą używać kryptowalut jako koła ratunkowego po tym, jak wartość rubla spadła do rekordowo niskiego poziomu.

Nie wprowadzamy prewencyjnego zakazu korzystania z Coinbase przez wszystkich Rosjan. Wierzymy, że każdy zasługuje na dostęp do podstawowych usług finansowych, chyba że prawo mówi inaczej.

– napisał na Twitterze dyrektor generalny Brian Armstrong.

Rosja staje się coraz bardziej odizolowana od większych niekryptowalutowych systemów finansowych. Visa, Mastercard i American Express zawiesiły wszystkie operacje w Rosji. Wszystkie trzy ogłosiły, że karty wydane za granicą nie będą już działać w sklepach i bankomatach w Rosji. Coraz więcej firm, w tym największych gigantów technologicznych, zawiesza swoją działalność w Rosji. Część rosyjskich banków została również odcięta od systemu SWIFT.

Czytaj też: Rosja przykładem Iranu, może próbować ominąć sankcje poprzez kryptowaluty

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close