MotoryzacjaPaństwoPolskaPrawoTransport

Od dziś prawo jazdy w portfelu nieobowiązkowe, ale kierowcy mogą mieć problemy

Bez prawo jazdy, ale z błędami

Od soboty 5 grudnia kierowcy nie muszą już wozić ze sobą prawa jazdy. Kierowca, który nie będzie miał przy sobie tego dokumentu przy sobie, nie zostanie za to ukarany mandatem. 14 sierpnia rząd przyjął nowelizację ustawy o “Prawie w ruchu drogowym” oraz kilku innych aktach prawnych. Razem stworzyły one tak zwany pakiet deregulacyjnym, którego celem było uproszczenie procedur dotyczących pojazdów oraz zmniejszenie liczby dotyczących ich dokumentów.

Prawo jazdy w tradycyjnej formie nie będzie już potrzebne. Teraz policja może sprawdzić wszystko w bazie, wystarczy, że potwierdzimy swoją tożsamość innym dokumentem. Dla osób, które czułyby się bardziej komfortowo okazując dokumenty, przygotowano mPrawo jazdy. Można je aktywować w aplikacji mObywatel, by później pokazać je policjantowi podczas kontroli.

Jeśli w ewidencji kierowców, w której policjant będzie sprawdzał nasze uprawnienia, nie będzie aktualnych informacji, kierowcy może grozić zatrzymanie prawka, a nawet odholowanie auta. Problem polega na tym, że aktualne dane są dostępne tylko w bazach lokalnych w powiatach. W ewidencji centralnej, do której sięgnie policjant, dane są uzupełniane co jakiś czas. Wszelkie błędy podczas przesyłania danych z powiatów do bazy centralnej są również automatycznie odrzucane – takich wpisów po prostu nie ma.

Samorządowcy spodziewają się zatem ponad stu tysięcy błędów i różnic. Tym bardziej, że w bazie centralnej może nie być uprawnień części tak zwanych starych kierowców, którzy dostali prawo jazdy jeszcze bezterminowo. Ich uprawnienia mogą nie być potwierdzone. To na kierowcę ostatecznie spadnie wyjaśnienie problemu, ale już po kontroli.

Rząd przekonuje jednak, że skala błędów i braków w bazie kierowców nie jest tak duża, jak alarmują samorządowcy.

Błędy mogą się zdarzać, jak w każdej wielkiej bazie.

– powiedział odpowiadający za cyfryzację minister Marek Zagórski.

Autem bez prawa jazdy przy sobie? Sejm za nowelizacją prawa

Nie tylko prawo jazdy

Zmiana dotyczy nie tylko prawo jazdy. Przypomnijmy, że od października 2018 roku nie trzeba mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego. Dane przeniesiono do cyfrowego systemu. Mimo to, gdy skończyło się miejsce na pieczątki na przegląd techniczny, konieczna była wymiana dowodu. Obecnie już nie trzeba tego robić. Diagnosta może podbić przegląd w systemie, a nam wyda specjalne oświadczenie, które jest wystarczające podczas sprzedaży samochodu.

Zgodnie z nowymi przepisami łatwiej będzie też zarejestrować samochód, gdyż znika konieczność robienia tego w starostwie, w którym jesteśmy zameldowani na stałe. Zmiany wprowadzają możliwość rejestracji pojazdu w starostwie właściwym dla miejsca stałego lub czasowego zamieszkania. W przypadku pojazdu wywożonego za granicę nie będzie trzeba samemu go wyrejestrować. Zrobi to za nas urząd, po wydaniu pozwolenia czasowego w celu wywozu pojazdu za granicę.

Kolejna zmiana dotyczy małych tablic rejestracyjnych. Pojazdy, które mają możliwość zamontowania dużej tablicy, a mimo to posiadają małą tablicę, nie przejdą badania technicznego.

Źródło: Gazeta.pl, RMF 24

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close