BudownictwoGospodarkaPolska

Polskie budownictwo coraz mocniej pod kreską!

Trwa passa słabszych danych o produkcji budowlano-montażowej. Sektor, który początkowo wykazywał odporność na pandemię, jest coraz dalej od stanu z lutego.

W lipcu produkcja budowlano-montażowa była o 10,9 proc. niższa niż w czerwcu oraz o 8,5 proc. niższa niż w lipcu 2019 r. – poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Analitycy spodziewali się spadku produkcji budowlano-montażowej rok do roku o 4,5 proc., a miesiąc do miesiąca wzrostu o 3,5 proc.

Z kolei Ministerstwo Rozwoju spodziewało się wzrostu produkcji budowlano-montażowej o 2 proc. Jest to zatem kolejna z rzędu negatywna niespodzianka, podobne wystąpiły w czerwcu i maju. Wcześniej natomiast produkcja budowlano-montażowa była jednym z nielicznych obszarów, który oparł się efektom koronawirusa.

W lipcu GUS odnotował spadek sprzedaży zarówno w firmach zajmujących się wznoszeniem budynków (-7,6 proc. rdr) jak i w przedsiębiorstwach budujących obiekty inżynierii lądowej i wodnej (-16,9 proc. rdr). Poziomu produkcji sprzed roku nie utrzymały również jednostki wykonujące „roboty budowlane specjalistyczne” (-2,9 proc.).

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie niższym o 8,5% w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku i o 3,6% niższym w porównaniu z czerwcem 2020 roku – dodają polscy statystycy.

Równolegle GUS przedstawił dane o sprzedaży detalicznej.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close