Finanse i ubezpieczeniaGospodarkaPaństwoPolitykaPolskaPrawo

Rząd PiS przyjął projekt ustawy w sprawie likwidacji OFE

Projekt ustawy ws. likwidacji OFE przyjęty

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o przekształceniu OFE w IKE z możliwością przeniesienia środków do ZUS. Na podjęcie decyzji, co zrobić ze swoimi pieniędzmi, Polacy mają czas do 2 sierpnia 2021 r.

Rząd przyjął projekt ustawy o przekształceniu OFE w IKE z możliwością przeniesienia środków do ZUS. Pozwoli to na uporządkowanie systemu emerytalnego w oparciu o 3 rozwiązania: emerytura dożywotnia z ZUS, prywatne środki z systemu pracowniczego (PPK, PPE) i indywidualnego.

– przekazał na Twitterze szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że Otwarte Fundusze Emerytalne przestaną działać w dotychczasowej formie, a każdy członek OFE będzie miał do wyboru dwa warianty. ”

Opcją domyślną będzie przeniesienie środków z OFE na indywidualne konto emerytalne (IKE). Alternatywnie – możliwe będzie złożenie deklaracji o przeniesieniu swoich środków w całości do ZUS.

– wyjaśniono w komunikacie CIR.

Jeśli zdecydujemy się na przejście na IKE, nie będziemy musieli nic zrobić. Stanie się to automatycznie, bez potrzeby wykonywania jakichkolwiek czynności czy dostarczania deklaracji przez oszczędzających. Jeśli jednak będziemy chcieli przenieść środki do ZUS, na składanie decyzji będziemy mieli czas od 1 czerwca (wejście przepisów w życie) do 2 sierpnia 2021 r.

Orlen oficjalnie przejął dziś Polska Press. Prezes Stanek odchodzi

Państwo zarobi

Trzeba jednak pamiętać, że przy przeniesieniu środków z OFE na IKE trzeba będzie zapłacić 15% podatek, który trafi do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z informacją CIR zostanie on pobrany automatycznie i jednorazowo ze zgromadzonych w OFE środków.

Jak podano w komunikacie CIR, obecnie w OFE jest ok. 15,4 mln członków, a średnie saldo na rachunku wynosi 9 689 zł. Rząd zakłada, że połowę środków Polacy przeniosą do ZUS, a połowa trafi do IKE. Część, którą otrzyma ZUS, obniży oficjalne statystyki długu publicznego, więc rząd będzie miał większą przestrzeń w zadłużaniu się.

Jednym z głównych założeń reformy emerytalnej jest także likwidacja tak zwanego suwaka, który obecnie pomniejsza oszczędności emerytów zgromadzone w OFE. 10 lat przed emeryturą zaczynają one być według obecnych przepisów stopniowo przekazywane do ZUS.

Projekt zakłada, że przekształcenie OFE w specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte nastąpi 28 stycznia 2022 r. W funduszach prowadzących IKE będą wydzielone dwa subfundusze. W okresie 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki będą sukcesywnie przenoszone do subfunduszu, który ma określoną ostrożniejszą politykę inwestycyjną.

Źródło: Business Insider

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close