GospodarkaInwestycjeKultura i sztukaMarketingMediaPaństwoPolitykaPolskaPrawoTechnologie

Kurski chce pieniędzy na TVP World: “Chcemy współpracować z rządem”

Kurski chce jeszcze więcej pieniędzy

Kilka tygodni przed zaplanowaną datą premiery, w czwartek 18 listopada, zadebiutował nowy kanał Telewizji Polskiej – TVP World. Zarząd Telewizji Polskiej przyspieszył start anglojęzycznej telewizji ze względu na kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Prezes TVP Jacek Kurski zdecydował, że polski nadawca ,,musi przeciwstawić się dezinformacji i propagandzie stosowanej przez Rosję i Białoruś”.

W przyszłym roku budżet uruchomionego w czwartek kanału wyniesie 23 mln zł, a rok później 30 mln zł. Zdaniem Kurskiego, to za mało. Prezes Telewizji Polskiej liczy na dodatkowe pieniądze z budżetu państwa, aby ,,zapewnić anglojęzycznej stacji należytą promocję i zasięg”. Warto zauważyć, że roczny budżet Russia Today to ponad 300 mln dolarów.

My oczywiście nie będziemy mieli 300 mln dolarów na nasz „Poland Today”, czyli TVP World. Sukces i upgrade naszego formatu polega na czym innym. Do tej pory ci, którzy relacjonowali konflikt wywołany przez Łukaszenkę na polecenie Putina czy inne tematy zagraniczne na niekorzyść Polski, dawali się nabierać na narrację przeciwników Polski, tak jak teraz – rosyjską czy białoruską. Mieli wymówkę, że nie ma łatwego dostępu do profesjonalnego, anglojęzycznego komunikatu ze strony Polski, więc trzeba „szyć”. Teraz nie mają takiego argumentu. Jest w pełni profesjonalny wizualnie i dziennikarsko stream pokazujący polski punkt widzenia. Każdy może z niego skorzystać: wszystkie agencje świata, wszyscy liderzy opinii już to wiedzą albo dowiedzą się o tym w najbliższym czasie. Jeżeli ktoś kłamie i daje fory propagandzie rosyjskiej, to od teraz wiadomo, że robi to z premedytacją i złą wolą. To zasadnicza zmiana.

– mówi Kurski w rozmowie z Wirtualne Media.

Przecież my na co dzień też nie oglądamy France24 czy Deutsche Welle. Nieliczni z nas robią to absolutnie wyjątkowo, jak się coś niesamowitego tam dzieje. Korzystamy wszakże częściej z tamtych mediów za pośrednictwem innych, które je cytują. I o to samo chodzi z TVP World. O świadomość istnienia . Dlatego druga część zadania polega teraz na dystrybucji. By dostęp do liderów opinii, agencji newsowych czy sieci kablowych (nawet niektórych hotelowych) był niezakłócony, żeby tam też być dostępnym. To jest zadanie drugiego etapu. Na to też potrzeba pieniędzy. Tu chcemy współpracować z rządem. Aby TVP World miał jak największe zasięgi.

– dodaje prezes TVP.

TVP puściło scenę z serialu Netflixa żeby szczuć na imigrantów

“Russia Today w wersji prowincjonalnej”

TVP World jest dostępny za pośrednictwem portalu internetowego tvpworld.com. Można tam znaleźć przekaz stacji na żywo i materiały tekstowe, którym towarzyszą multimedia. Wielu użytkowników Twittera narzeka na brak możliwości odbioru stacji w wybranych krajach ze względów licencyjnych. Takie problemy pojawiły się min. w Kanadzie, Japonii czy nawet USA. Niewykluczone, że wykupione przez TVP licencje na agencje informacyjne nie obejmują wszystkich terytoriów na świecie.

Eksperci dość krytycznie oceniają nowy projekt Telewizji Polskiej.

Technicznie (mimo wpadki na początku) jest całkiem dobrze, strona wizualna stoi także na niezłym poziomie, słowem – potencjał jest. Oby tylko TVP World nie skorzystała ze ścieżki wytyczonej ostatnimi laty przez Wiadomości i TVP Info, ze sławetnym „fur Deutschland” na czele. To droga donikąd. Bo przecież potencjalni odbiorcy TVP World to nie przysłowiowy już „ciemny lud, który wszystko kupi”. Adresatami przekazu mają być bowiem – jak przypuszczam – opiniotwórcze środowiska na świecie. Dlatego niepokoi mnie obecność na antenie nowej stacji „gwiazd” ery Jacka Kurskiego typu Michał Rachoń. Stawiałbym raczej na nowe twarze i na nowych ekspertów oraz na rozpoznawalnych dziennikarzy – komentatorów, także zagranicznych, którzy mogliby nadać TVP World tak potrzebną cechę wiarygodności. W przeciwnym bowiem razie będziemy mieli do czynienia z ubogą imitacją Russia Today.

– mówi Janusz Daszczyński, poprzednik Kurskiego na stanowisku prezesa TVP.

TVP World brzmi dumnie, ale nie sposób mówić o tej inicjatywie bez kontekstu innych programów informacyjnych i publicystycznych TVP, z bratnim kanałem TVP Info na czele. Nie mają one wiele wspólnego z rzetelnym dziennikarstwem, dlatego słowa prezesa Kurskiego o „walce z białoruską i rosyjską dezinformacją” na antenie TVP World należy traktować raczej w kategoriach humorystycznych. Trafił swój na swego. Trudno jest oceniać ten projekt w kategoriach rynkowych czy też doszczętnie skompromitowanej przez TVP „misji telewizji publicznej”.

– ocenia Marek Sowa, kiedyś prezes Agory, a ostatnio przewodniczący rady nadzorczej Golf Channel Polska.

Porównania z BBC World czy France 24 są nieuprawnione, bardziej naturalnym punktem odniesienia dla TVP World jest raczej Russia Today, w wersji prowincjonalnej.

– przekonuje Sowa.

Źródło: Wirtualne Media

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close