NaukaPaństwoPolskaZdrowie i medycyna

Niedzielski: Mamy czeską mutację wirusa. Naukowcy z Czech: My takiej nie mamy

Czeska mutacja wykryta w Polsce

Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej, że w Polsce został potwierdzony “czeski wariant” koronawirusa. Zaskoczeni byli nie tylko Polacy słuchający ministra, ale również wirusolodzy i politycy z Czech. Czemu? “Czeska mutacja wirusa” nie została tam nigdy wykryta.

Nie możemy potwierdzić, że w Polsce odkryliśmy brytyjski wariant koronawirusa, ale trudno przypuszczać, że jeszcze nie dotarł do naszego kraju. W chwili obecnej potwierdziliśmy informacje o tzw. wariancie czeskim.

– dodał minister bez podania szczegółów.

O “czeskim wariancie” koronawirusa wypowiedział się w rozmowie z portalem Interia.pl Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Ja zauważył, czeska mutacja jest bardziej zaraźliwa.

Wiemy, że ten wariant jest rzeczywiście bardziej zaraźliwy, ale nie powoduje łagodniejszych ani cięższych objawów choroby.

– powiedział.

TVP dostało od rządu 2 miliony za promowanie noszenia masek!

Czesi dementują

Portal Seznam Zpravy zapytał o nową odmianę koronawirusa czeskie Ministerstwo Zdrowia. Jak się okazuje, w Czechach żadna nowa “czeska mutacja” nie została wykryta.

Laboratoria prowadzą obecnie coraz większą liczbę tzw. sekwencji, których celem jest wykrycie ewentualnych nowych mutacji w koronawirusie. Do tej pory w Czechach takich mutacji nie wykryto.

– napisała rzeczniczka ministerstwa Barbora Peterová.

Również czeski Państwowy Instytut Zdrowia Publicznego nic nie wie o “czeskim wariancie koronawirusa”.

Nie wiem, czy istnieje coś, co nazywa się czeską mutacją. Nie mam informacji, że coś takiego istnieje.

– powiedział Jan Kynčl, kierownik Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Komunikat ws. rzekomej “czeskiej mutacji” koronawirusa wydała również Ambasada Republiki Czeskiej w Polsce:

W tym tygodniu w polskich mediach pojawiły się informacje o rzekomej “czeskiej mutacji” wirusa Covid-19, która miałaby się rozprzestrzeniać w Polsce. Informacja ta pojawiła się również podczas konferencji prasowej ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w poniedziałek 11 stycznia 2021 roku. Jednak w Czechach żadna kompetentna instytucja nie potwierdziła pojawienie się jakiejkolwiek mutacji koronawirusa.

Ministerstwo wyjaśnia

Polskie Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na pytanie dziennikarzy portalu Seznam Zpravy wyjaśniło, że termin “wariant czeski” był używany przez polskiego ministra jako medialne określenie wariantu SARS-CoV-2 z mutacjami w genie S. “Czeska” utrata aminokwasów histydyny i waliny ma być związana z mutacjami brytyjskimi i duńskimi. Nie oznacza to jednak, że koronawirus zmutował w Czechach.

Według polskich władz zostanie to ujawnione dopiero w dalszych badaniach międzynarodowych. Ministerstwo nie może jednocześnie powiedzieć, jak często wspomniany “wariant czeski” pojawia się w Polsce.

– czytamy.

Źródło: Radio ZET

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close