MarketingMediaPaństwoPolitykaPolskaPrawoTechnologieZdrowie i medycyna

TVP dostało od rządu 2 miliony za promowanie noszenia masek!

TVP dostało 2 miliony za emisję spotu

TVP otrzymało od rządu 2 miliony złotych na emitowanie spotu “Noś maseczkę”, promującego – jak sama nazwa wskazuje – noszenie maseczek. Spot Ministerstwa Zdrowia pojawiał się w ogólnopolskich mediach od kilku tygodni. Podobne kwoty trafiły do TVN i Polsatu. Jak jednak przekonuje poseł KO Michał Szczerba, telewizja publiczna powinna ten spot wyemitować za darmo. Ma to wynikać z odpowiednich ustaw.

Analizowałem ustawę o mediach publicznych i ustawę o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Wniosek jest prosty. TVP ma obowiązek nieodpłatnego kształtowania zachowań prozdrowotnych. (…) Cała ta akcja wspierania sprzyjającej rządowi TVP ma jeden cel: udawać, że się walczy z koronawirusem, próbując jednocześnie zarobić.

– mówi Michał Szczerba

Szczerba przypomniał, że w 2016 r. ówczesny minister zdrowia Konstanty Radziwiłł i prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski podpisali list intencyjny dotyczący współpracy obu instytucji. Jacek Kurski mówił wtedy, że to prozdrowotne działanie będzie dla TVP “wypełnieniem obligacji misyjnych”. Mimo to, Ministerstwo Zdrowia wprost przyznało, że zawarło z TVP taką samą umowę, jak z nadawcami komercyjnymi.

TVP już przecież dostała blisko 2 mld kosztem leczenia chorych na raka. Argumentem PiS-owskiej władzy była realizacja tejże misji. Mamy do czynienia z podwójnym finansowaniem tego samego celu. To, że pod koniec roku lekką ręką wyprowadza się 2 mln na spoty, których emisja powinna być bezpłatna, to naprawdę niewiele lepiej niż finansowanie handlarza bronią.

– dodaje poseł Dariusz Joński z KO.

Wolnościowcy przeciwko odebraniu prawa do odmowy przyjęcia mandatu!

“To nieprzyzwoite”

Krzysztof Luft, były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji uważa, że zachowanie TVP było “nieprzyzwoite”. Również jego zdaniem nadawca publiczny powinien wyemitować spot za darmo.

Z jednej strony nadawca publiczny, jak każdy inny, ma prawo sprzedawać czas antenowy. Z drugiej jest jednak zobowiązany do realizacji misji. O tej misji dokładnie mówi art. 21 ustawy o radiofonii i telewizji. Wprost czytamy tam, że “programy i inne usługi jednostek publicznej radiofonii i telewizji w ramach jej misji publicznej powinny służyć kształtowaniu postaw prozdrowotnych.

– podkreśla.

Luft przekonuje, że przed rządami PiS telewizja państwowa była w złym stanie finansowym i utrzymywała się wyłącznie z abonamentu. Dlatego – jego zdaniem – wówczas branie pieniędzy za rządowe reklamy nie było naganne.

Dziś telewizja publiczna jest wyjątkowo hojnie dotowana z budżetu państwa. W takiej sytuacji pobieranie opłat za spoty promujące postawy prozdrowotne, czyli noszenie maseczek, jest po prostu nieprzyzwoite.

– uważa były członek KRRiT.

TVP wypłaciło pracownikom ponad 15 milionów złotych nagród

Posłanka Lichocka: Niech inni też nie biorą pieniędzy

Innego zdania jest były prezes TVP Juliusz Braun, dziś członek Rady Mediów Narodowych.

Jeśli ministerstwo zleciło emisję spotów, to ja osobiście nie miałbym formalnych zastrzeżeń co do tego, że TVP przyjęła za to pieniądze. Odrębną i budzącą poważne wątpliwości sprawą jest to, że TVP już dostaje wyjątkowo wysokie wsparcie z budżetu.

– uważa, wspominając o sięgającej niemal 2 mld zł corocznej dotacji.

Problemu nie widzi posłanka Prawa i Sprawiedliwości Joanna Lichocka, członkini Rady Mediów Narodowych. Jej zdaniem TVP powinno dostać pieniądze za emisję spotu. Zaproponowała również, że jeśli publiczny nadawca miałby puszczać takie spoty za darmo, to również stacje komercyjne nie powinny dostawać za to pieniędzy.

Nie ma niczego złego w kupieniu czasu antenowego od TVP, ale być może można by tę sprawę załatwić lepiej? W przyszłości można by się zastanowić, czy nie tylko TVP ale też telewizje komercyjne mogłyby tego rodzaju reklamy użyteczne społecznie emitować za darmo. Warto się nad tym zastanowić.

– kwituje posłanka Lichocka.

Źródło: Onet

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close