Kultura i sztukaŚwiatTechnologieTransportTurystyka

Nastoletnia pilotka pobiła rekord w samotnym locie dookoła świata

Nastoletnia pilotka wróciła do domu

Nastoletnia pilotka Zara Rutherford została najmłodszą kobietą, która samotnie obleciała świat w przeciągu pięciu miesięcy. 19-letnia Rutherford wylądowała w Kortrijk-Wevelgem w Belgii, dwa miesiące później niż planowała, z powodu niesprzyjającej pogody. Podczas podróży spędziła miesiąc w Nome na Alasce i 41 dni w Rosji.

Po powrocie do Belgii, była uczennica St Swithun’s School została powitana przez swoją rodzinę, dziennikarzy i sympatyków. W lądowaniu towarzyszyły jej cztery samoloty z belgijskiego zespołu akrobacyjnego Red Devils. Po wylądowaniu owinęła się w brytyjską i belgijską flagę. Po wylądowaniu owinęła się w brytyjską i belgijską flagę. Na konferencji prasowej powiedziała, że jest “bardzo zadowolona”, że podjęła się wyzwania przelotu 351 000 km.

Najtrudniejszy był lot nad Syberią – było bardzo zimno i gdyby silnik się zepsuł, byłabym wiele godzin drogi od jakiegokolwiek ratunku. Nie jestem pewna, czy bym przeżyła. Nie mogę się doczekać, aby opowiedzieć ludziom o moich doświadczeniach i zachęcić ich do zrobienia czegoś szalonego ze swoim życiem.

– powiedziała nastoletnia pilotka.

Czytaj też: Poznań: Pilot nie wziął pasażerów. Krzyczał, że jest królem samolotu

Nastoletnia pilotka jest inspiracją dla kobiet

Podróż dookoła świata obejmowała ponad 60 przystanków na pięciu kontynentach i rozpoczęła się 18 sierpnia. Brytyjsko-belgijska lotniczka, której rodzice są pilotami, powiedziała, że ma nadzieję zainspirować inne dziewczęta do podjęcia pracy w zawodach STEM (nauka, technologia, inżynieria i matematyka). Wcześniej najmłodszą kobietą, która odbyła samotny lot dookoła świata, była Amerykanka Shaesta Waiz, która w momencie podjęcia wyzwania w 2017 roku miała 30 lat. Najmłodszy rekordzista płci męskiej miał 18 lat. Oprócz bycia najmłodszą kobietą, która ukończyła wyzwanie, nastoletnia pilotka jest też pierwszą kobietą, która okrążyła świat w mikrolocie, a także pierwszą Belgijką, która okrążyła świat samotnie drogą powietrzną.

Jane Gandee, dyrektor szkoły St Swithun’s School, powiedziała, że uczniowie i personel śledzili podróż Rutherford “z zainteresowaniem i podziwem”.

Jakby samo latanie i nawigacja nie były wystarczająco wymagające, musiała zmagać się z ekstremalną pogodą i skomplikowaną biurokracją. Jesteśmy niezmiernie dumni z dobrego humoru i odporności, które wykazała przez cały czas.

– stwierdziła.

Pięćdziesięciu naszych uczniów zostało zainspirowanych przez Zarę do podjęcia nauki latania i jestem pewna, że jej przykład posłuży jako inspiracja dla wielu innych młodych kobiet na całym świecie.

– dodała.

Czytaj też: Komercyjny lot w kosmos – Branson konkurencją Bezosa i Muska

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close