GospodarkaPaństwoPolskaTurystyka

Ruszyła infolinia w sprawie Polskiego Bonu Turystycznego

Infolinia ZUS

24 lipca o godzinie 8.00 uruchomiona została specjalna infolinia telefoniczna (nr tel. 22 11 22 111), za pomocą której konsultanci będą wspierać osoby, które chcą skorzystać z Polskiego Bonu Turystycznego i podmioty turystyczne, które chcą przystąpić do programu. Jak informuje ZUS, na linii można szukać odpowiedzi na wątpliwości dotyczące prawa do bonu.

Infolinię postanowili sprawdzić dziennikarze Faktu. Okazuje się, że konsultanci naprawdę są bardzo pomocni. Podczas krótkiej rozmowy udało się założyć Profil Usług Elektronicznych ZUS i aktywować bon. Oprócz aktywacji eksperci pomogą także wysłać stosowne oświadczenia, a nawet zapłacić za pomocą bonu. Pytania dotyczące świadczenia można także przesyłać mailem na adres mailowy bon@zus.pl.

Po bon turystyczny można się zgłaszać od 21 lipca, a od soboty 25 lipca ma ruszyć proces zgłoszeniowy dla przedsiębiorców, którzy chcą wziąć udział w rządowym programie.

Co z tym bonem?

Bony nie będą przyznawane automatycznie wszystkim dzieciom. Trzeba będzie zarejestrować się na Profilu Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli nie masz profilu, to musisz go założyć. Można to zrobić za pośrednictwem strony internetowej banku, w którym masz konto, lub przez Profil Zaufany. Jeśli korzystasz już z PUE, trzeba będzie w odpowiedniej zakładce wpisać swój numer telefonu lub adres poczty e-mail. Jeśli rodzic będzie miał z tym problem, pracownicy oddziałów ZUS będą w tym pomagać.

Jeśli bon zostanie aktywowany, rodzic dostanie SMS-em lub na adres poczty elektronicznej wiadomość z kodem. To będzie właśnie bon. Nie zostanie on wypłacony w formie gotówki! Co ważne – tyle, ile mamy dzieci do 18. roku życia, tyle bonów dostaniemy.

Powstanie lista firm – hoteli, pensjonatów, właścicieli kwater do wynajęcia, którzy będą przyjmować płatności bonem. I jeśli zdecydujemy się na ich usługi, musimy poinformować, że chcemy skorzystać z programu. Rodzic, chcąc wykorzystać bon podczas rezerwacji miejsca w hotelu lub wpłacając zaliczkę na obóz, poda numer kodu, który zostanie wpisany do systemu informatycznego i kwotę, jaką chce wpłacić. Nie trzeba od razu wykorzystywać całego bonu, a tylko jego część. Następnie system wygeneruje jednorazowy kod, który przyjdzie SMS-em lub e-mailem. Rodzic będzie musiał podać ten kod i to będzie potwierdzenie transakcji.

Źródło: Fakt

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close