HandelMarketingMediaPaństwoPolskaPrawoZdrowie i medycyna

YouTuber oceniający kosmetyki skazany za zniesławienie znanej firmy

YouTuber skazany

YouTuber Kacper Linczewski na swoim kanale “Okiem kosmetologa” ocenia skład kosmetyków. Sęk w tym, że nie podoba się to branży kosmetycznej. Znana firma sprzedająca azjatyckie kosmetyki Skin79 postanowiła oskarżyć go o zniesławienie. YouTuber przegrał proces i został skazany.

Linczewski działa jako YouTuber już od kilku lat. W jednym z filmów określił kosmetyki Skin 79 jako “śmieci”, a ich składy nazwał “śmieciowymi”. Firmie się to nie spodobało i postanowiła pozwać Linczewskiego. Sąd Rejonowy w Piotrkowie Trybunalskim orzekł, że ten musi umieścić na swoim kanale oficjalne przeprosiny oraz został skazany na karę ograniczenia wolności – miesiąc prac społecznych.

Wyrok wydany przez sąd w sprawie influencera prowadzącego kanał na YouTube ‘Okiem Kosmetologa’, skazujący za przestępstwo zniesławienia, jest dla mojej mocodawczyni bardzo satysfakcjonujący.

– mówi mecenas firmy Skin79 Martyna Popiołek-Dębska.

Dodała też, że firma prowadzi kilka innych postępowań sądowych przeciwko influencerom, którzy jej zdaniem “przekroczyli wolność słowa” lub nawet “dopuścili się hejtu”.

Youtuber już zapowiedział apelację. Przekazał, że oficjalne oświadczenie pojawi się na jego portalach społecznościowych w ciągu 14 dni, a ,,w wyniku nowych okoliczności, które pojawiły się w związku z firmą Skin79, apelacja od wyroku będzie na pewno obszerna”.

Jak dbać o skórę twarzy? Zacznij od świadomych decyzji

Hejt czy ocena?

Nie jest to pierwszy raz, gdy Linczewski ma problemy z branżą kosmetyczną. Na początku 2020 roku Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego wydał oficjalne oświadczenie, w którym wyraził oburzenie treściami publikowanymi przez Linczewskiego. W ocenie Związku internetowy twórca wprowadza widzów w błąd i szerzy nieprawdziwe informacje.

Niestety niektóre treści zawarte w jego programach nie są zgodne z aktualnym stanem wiedzy, nauki i prawa w żadnej z dziedzin, łącznie z kosmetologią. (…) Jakość merytoryczną tych treści podważa samo środowisko młodych kosmetologów.

– czytamy w oświadczeniu, pod którego publikacją podpisało się 180 firm należacych do związku.

YouTuber nie stracił popularności. Kanał “Okiem kosmetologa” obserwuje już 130 tys. internautów.

YouTube jest środkiem masowego komunikowania, więc potencjalne zniesławienie dociera do większej liczby osób. Dlatego z perspektywy pokrzywdzonego jest to bardziej szkodliwe społecznie. Natomiast w sytuacji, w której ktoś określa skład produktu i dokonuje analizy w ramach swojej twórczej działalności, nie ocenia firmy, tylko bezpośrednio produkt, to moim zdaniem jest to kwestia oceny i mieści się w wolności słowa.

– ocenia mecenas Piotr Zemła z kancelarii Zemła Szymański Adwokaci.

Za zniesławienie przez użycie środków masowego komunikowania grozi kara grzywny, ograniczenia wolności bądź roku pozbawienia wolności.

Źródło: Money

 

Tagi

Polecane artykuły

3 Komentarze

  1. Kacper daje szkodliwe porady. Podaje się za kosmetologa którym nie jest. Wszystkie dowody na jego kłamstwa. Wypowiedzi osób oszukanych, okradzionych i skrzywdzonych są na grupie Facebookowej pod nazwą” Kosmitologia Kacper Beauty”. Są tam też uporządkowane screeny i widea ukazujące potęgę kłamstw. Nawet sam Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego wydał o nim oświadczenie aby na niego uważać. Radzę się zapoznać każdemu widzowi. Był wiele razy karany, były o tym Panu także artykuły w gazecie. Jest znany z tego że w kilka sekund ukrywa niepochlebne komentarze swoich widzów i non stop przesiaduje na YouTubie i innych portalach aby blokować tych którzy chcą napisać o nim prawdę i o tym że to co mówi na filmach to bzdury. Radzę zajrzeć na tą grupę każdemu widzowi jego kanału.Za każdym razem gdy takie sprawy wyjdą na szersze grono odbiorców Pan Kacper komentuje przychylnie swoje filmy i swoją osobę podając sie za osoby trzecie.

  2. Dobre zdjęcie daliście. To z filmu, w którym Kacper “udowadnia” skończenie studiów, a w przybliżeniu widać certyfikat kursy i zmienione daty na “dyplomie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close