Kultura i sztukaMarketingMediaPaństwoPolitykaPolskaPrawoŚwiat

TVP puściło scenę z serialu Netflixa żeby szczuć na imigrantów

TVP manipuluje społeczeństwem?

Od momentu przejęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość i objęcia stanowiska prezesa Telewizji Polskiej przez Jacka Kurskiego, TVP jest uznawane przez przeciwników PiS za propagandówkę rządu. Sam nadawca robi wszystko, aby tę tezę podtrzymać. Jednak to, co zrobiły teraz “Wiadomości”, przebija wszystko.

Sobotni materiał “Wiadomości” TVP mówiący o problemach uchodźstwa w Szwecji zilustrowano nagraniem strzelaniny w Sztokholmie. Na nagraniu widzimy ujęcia z napastnikami, którzy podjeżdżają na motocyklach i strzelają z broni maszynowej w Sztokholmie. Materiały zostały opatrzone paskiem: “Nielegalna migracja paraliżuje Europę” i zapowiedzią prowadzącego, że “niekontrolowana, nielegalna migracja sparaliżowała dotknięte nią państwa”, co ma być “widać wyraźnie w państwach UE, które w 2015 r. stosowały politykę otwartych granic”.

Napastnicy podjeżdżają na motocyklach i strzelają z broni maszynowej. Po czym spokojnie odjeżdżają. Podobnie sytuacje w wielu miejscach w Europie to już niemal codzienność.

– głosił komentarz autora materiału.

Nagranie jest prawdziwe. Sęk w tym, że to fragment serialu Netflixa, o czym poinformowali jego producenci ze Szwecji. Warto zaznaczyć, że o tym, że “Wiadomości” wykorzystały sceny z serialu dla Netflixa zaalarmowali Polacy mieszkający w Szwecji. Sprawę opisują również szwedzkie media. Serial “Snabba cash” (tłum. “Szybka gotówka”) opowiada o sztokholmskim półświatku i właśnie trwają zdjęcia do drugiego sezonu produkcji.

Mogę potwierdzić, że to my nagrywaliśmy przy pralni Tule w Sundbyberg. Na miejscu byli statyści i ekipa.

– powiedział serwisowi expressen.se Nicklas Wikström Nicastro z Strive stories.

Rada Etyki Mediów: Zdjęcia zoofila w TVP to powielanie propagandy rządu

Co na to nadawca?

“Wiadomości” TVP wydały oświadczenie. Przyznały, że materiał jest zmanipulowany, ale nie mają sobie nic do zarzucenia.

W materiale o fali przestępczości w Szwecji wykorzystano inscenizowane ujęcie. Autor materiału nie stwierdził, że przedstawia prawdziwe wydarzenie, ale że w podobny sposób wygląda sytuacja w wielu szwedzkich i europejskich miastach oraz państwach. To stwierdzenie jest prawdziwe.

– napisano na profilu “Wiadomości” TVP na Twitterze, nie przepraszając widzów.

Okazuje się jednak, że to kłamstwo. Pełne nagranie wrzucił jeden z internautów.

https://twitter.com/egizelska/status/1454919026942091265/

Przypominamy, że TVP dostaje rocznie 2 miliardy złotych z naszych podatków.

Źródło: WP

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close