PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Podatek od hipermarketów, zamrażanie pensji urzędników – rząd szuka pieniędzy, gdzie tylko się da

Poranne Plotki Biznesowe to regularnie zamieszczany cykl, dzięki któremu nie ominie cię żadna ważna i mniej ważna informacja. Prosto, przystępnie, z odrobiną humoru. Zapraszamy na kolejną porcję wiadomości, które mogły ci umknąć!

Poranne Plotki Biznesowe – Wstajesz i wiesz!

Podatek od hipermarketów. Rząd planuje wprowadzić go już za kilka miesięcy, czytamy na Money.pl. Mimo wątpliwości prawnych, rząd planuje wdrożyć podatek od handlu. Jak zakłada resort finansów, miałby on zacząć funkcjonować od 1 stycznia. 1,5 mld zł ma zasilić przyszłoroczny budżet państwa dzięki zapowiadanemu od kilku lat podatkowi od sprzedaży detalicznej. Oznacza to, że pomimo wciąż toczącego się sporu między KE a Polską przed Trybunałem Sprawiedliwości UE, wydaje się, że rząd wciąż nie zamierza zmieniać zapisów ustawy.
https://www.money.pl/podatki/podatek-od-hipermaketow-rzad-planuje-wprowadzic-go-juz-za-kilka-miesiecy-6548883609389760a.html
JUŻ CZUJEMY TO ODBIJANIE STRAT NA KLIENTACH

Kamil Durczok prowadzi szkolenia z zarządzania kryzysem wizerunkowym. „Kto, jeśli nie ja, nauczy, jakich błędów unikać” – cytują Wirtualne Media. Kamil Durczok ujawnił, że zajmuje się obecnie szkoleniami m.in. z zakresu działań w sytuacji kryzysu wizerunkowego. Ocenił, że głównym powodem zamknięcia jego serwisu Silesion.pl było to, że nie potrafił zarządzać taką firmą.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/kamil-durczok-prowadzi-szkolenia-z-zarzadzania-kryzysem-wizerunkowym-kto-jesli-nie-ja-nauczy-jakich-bledow-unikac
A JEGO WIZERUNEK JUŻ SIĘ POPRAWIŁ?

Wiceminister finansów: Podatek cukrowy nie jest podatkiem! Stowarzyszenie Niskie Składki: Jest. Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek ustawę, która wprowadzi w życie nową daninę od początku 2021 roku. Chodzi o tak zwany podatek cukrowy, którego projekt przyjął w lutym rząd. Ustawa zakłada nałożenie dodatkowego podatku na napoje zawierające cukier oraz produkty alkoholowe o małej pojemności, nazywane małpkami. Według Ministerstwa Zdrowia ruch ten ma na celu zniechęcenie Polaków do sięgania po słodkie napoje, co ma przełożyć się na poprawę ich zdrowia.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/08/29/wiceminister-finansow-podatek-cukrowy-nie-jest-podatkiem-stowarzyszenie-niskie-skladki-jest/
TO JESZCZE PODATEK OD BIEDY, ŻEBY SIĘ NIE OPŁACAŁO BYĆ BIEDNYM

Hiszpanie obawiają się dzikich lokatorów. Narasta problem “okupas”, informują Filary Biznesu. W Hiszpanii narasta strach przed tzw. okupas – dzikimi lokatorami zajmującymi domy, mieszkania, a nawet lokale handlowe. Według firmy Desokupa (tlum. Uwolnij mieszkanie), na którą powołał się dziennik „El Mundo”, podczas pandemii koronawirusa okupowanie cudzych domów zwiększyło się o co najmniej 300 proc., osiągając skalę nigdy dotąd nie spotykaną w tym kraju.
https://filarybiznesu.pl/hiszpanie-obawiaja-sie-dzikich-lokatorow-narasta-problem-okupas/a5784
O, CZYLI PROBLEM ZNANY NIE TYLKO W POLSCE

We wrześniu ruszą kontrole przewoźników, wobec których są wątpliwości, czy Tarcza Finansowa PFR im się należała, czytamy w Rzeczpospolitej. PFR przyznaje, że proces przyznawania subwencji jest praktycznie zakończony, łącznie z rozpatrywaniem wniosków o wyjaśnienie. Pomoc otrzymało ponad 345 tys. przedsiębiorstw, w tym niecałe 30 tys. podmiotów z PKD transport i gospodarka magazynowa. – Co do zasady wszystkie firmy, które wnioskowały o wsparcie w ramach Tarczy Finansowej PFR zostały zweryfikowane na etapie ubiegania się o subwencję, ponieważ wynika to z samej konstrukcji programu – przypomina Maciej Buczkowski z biura prasowego PFR.
https://logistyka.rp.pl/koronawirus/8011-pfr-zapowiada-wrzesniowe-kontrole
ACH, KONTROLE

Poranne Plotki Biznesowe – A to jeszcze nie wszystko…

Fabryka maseczek wciąż nie działa, choć 100 mln już jest, a podatki są płacone. Miała już produkować, a ciągle trwają przygotowania, pisze Business Insider. Miała dawać zatrudnienie, wciąż nie wiadomo, ilu pracowników będzie potrzebnych. Szumnie zapowiadana fabryka w Stalowej Woli wciąż nie ruszyła.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/stalowa-wola-fabryka-maseczek-wciaz-nie-ruszyla/237tct2
NO ZDARZA SIĘ, CÓŻ PORADZIĆ

TVP Info pokazało, jak inne państwa upamiętniły rocznicę Solidarności. W niedzielę wieczorem czasu brazylijskiego na jednym z najsłynniejszych i najbardziej rozpoznawalnych obiektów kulturowych i religijnych na świecie – Statule Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro – odbyła się projekcja znaku Solidarności. Wydarzenie upamiętniło 40. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych. W USA miały miejsce specjalne iluminacje.
https://www.tvp.info/49638952/rio-de-janeiro-uczcilo-solidarnosc-statua-chrystusa-zbawiciela-ze-specjalna-iluminacja
MIŁY GEST

Żona Andruszkiewicza została prezesem zarządu państwowej fundacji. Zarobi setki tysięcy złotych. Kamila Andruszkiewicz, żona wiceministra cyfryzacji, została mianowana prezesem jednoosobowego zarządu państwowej Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu. Roczne wynagrodzenie zarządu wynosi 175 tysięcy złotych, a skoro w zarządzie jest sama to tylko ona zarobi te pieniądze.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/08/29/zona-andruszkiewicza-zostala-prezesem-zarzadu-panstwowej-fundacji-zarobi-setki-tysiecy-zlotych/
KOMPETENCJE? ŻONA WICEMINISTRA

Ruch lotniczy powoli się odradza. Kiedy wróci do stanu sprzed pandemii? – zastanawiają się Filary Biznesu. Ruch lotniczy powoli się odradza, ale jak podaje Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego, do stanu sprzed pandemii wróci najwcześniej za 4–5 lat. Spowolnienie powoduje poważne perturbacje na rynku. – Od marca w Europie zbankrutowało lub weszło w ochronę przed wierzycielami 39 linii lotniczych – mówi Andrzej Kobielski z Enter Air. Dla polskiego przewoźnika, który nawet w czasie pandemii i lockdownu nie zaprzestał działalności, to może oznaczać szansę na wejście na nowe rynki.
https://filarybiznesu.pl/ruch-lotniczy-powoli-sie-odradza-kiedy-wroci-do-stanu-sprzed-pandemii/a5785
A KRAJE ZNÓW ZACZYNAJĄ ZAMYKAĆ GRANICE…

Jacek Czaputowicz o rozgrywkach w rządzie. „Dzisiaj premier stał się stroną sporów z ministrem Ziobrą” – pisze Wprost. Były minister spraw zagranicznych zdradził, jak od kulis wyglądał podział kompetencji między MSZ a KPRM, oraz opowiedział, jakie problemy z tego wynikały. Przyznał też, że między premierem a jednym z wicepremierów dochodzi do sporów.
https://www.wprost.pl/polityka/10358178/jacek-czaputowicz-o-rozgrywkach-w-rzadzie-dzisiaj-premier-stal-sie-strona-sporow-z-ministrem-ziobra.html
ZJEDNOCZONA PRAWICA NIE TAKA ZJEDNOCZONA?

Poranne Plotki Biznesowe – A to jeszcze nie wszystko…

W 2021 r. rząd zamrozi pensje urzędników i dzięki temu zaoszczędzi miliardy. Zlikwidowane zostaną też oddzielne fundusze na wypłatę nagród, informuje Business Insider. Koszty zatrudnienia urzędników w przyszłym roku nie będą mogły przekroczyć tegorocznych wydatków na ten cel.
https://businessinsider.com.pl/finanse/place-w-budzetowce-zamrozenie-plac-urzednikow/dr3qxh3
Z BUDŻETEM MUSI BYĆ NAPRAWDĘ ŹLE

Super Express pisze o tragedii w Ostrzeszowie. Lenka (4 l.), Zuzia (6 l.) i Daniel (9 l.) z Siedlikowa pod Ostrzeszowem (woj. wielkopolskie) już nigdy nie przytulą swojej mamusi. Już nigdy nie usłyszą, jak ciepłym głosem mama śpiewa im kołysanki i opowiada bajki… – Zostaliśmy sierotami, bo nikt nie chciał pomóc mamie – mówią jak dorośli, bo i dorosnąć muszą teraz szybko. Do dramatu doszło, bo chociaż Agnieszka Szczepaniak (35 l.) prosiła o pomoc lekarzy, medycy dwa razy odsyłali ją ze szpitala do domu. Kobieta zmarła. – Siostra dostała tylko receptę na leki przeciwbólowe – opowiada Żaneta Szczepaniak, siostra zmarłej kobiety.
https://www.se.pl/poznan/tragedia-w-ostrzeszowie-zostalismy-sierotami-bo-mamy-nie-przyjeli-do-szpitala-aa-iSBY-pAEU-bzsf.html

Fala zwolnień grupowych może pobić rekord! Tak źle nie było w tej dekadzie. Zwolnienia grupowe mogą pobić w tym roku rekord dekady po planowanych na jesień cięciach zatrudnienia. Jednocześnie część branż, z e-commerce na czele, szuka pracowników – pisze „Rz”. Gazeta przypomina, że sieci handlowe Carrefour, Hebe, Tesco i Auchan, oddział spółki lotniczej Pratt & Whitney czy gliwicka fabryka Opla – to tylko część firm, które w ostatnich tygodniach informowały o planach redukcji etatów. Kolejne szykują banki. Źle rokuje także lipcowy spadek produkcji budowlano-montażowej.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/08/28/fala-zwolnien-grupowych-moze-pobic-rekord-tak-zle-nie-bylo-w-tej-dekadzie/
WIĘC CZEKAMY NA JESIEŃ

Czy szkoły zostaną zamknięte już za miesiąc? – zastanawia się Rzeczpospolita. Szkoły mogą już za miesiąc zostać zamknięte, jeśli nie będzie utrzymany ostry reżim sanitarny. Na razie jednak resort edukacji preferuje nauczanie stacjonarne. Chaos, nagłe zmiany decyzji i paniczne przygotowania do startu – tak wygląda szkoła na dzień przed początkiem roku szkolnego. 1 września, mimo rosnącej liczby zachorowań, dzieci wrócą do placówek.
https://www.rp.pl/Covid-19/308309961-Czy-szkoly-zostana-zamkniete-juz-za-miesiac.html
POŻYJEMY, ZOBACZYMY

Kwaśniewski o opozycji: Nie wiem, czy to COVID, czy zmęczenie kampanią, ale wszystkim rozumy poodbierało – czytamy we Wprost. – Podjęto wszystkie możliwe złe dyskusje – tak Aleksander Kwaśniewski w „Rozmowie Piaseckiego” na antenie TVN24 ocenił działania opozycji, która wspólnie z partią rządzącą próbowała w połowie sierpnia wprowadzić podwyżki wynagrodzeń dla polityków.
https://www.wprost.pl/polityka/10358136/kwasniewski-o-opozycji-nie-wiem-czy-to-covid-czy-zmeczenie-kampania-ale-wszystkim-rozumy-poodbieralo.html
ALBO PO PROSTU WSZYSCY SĄ ZGODNI, GDY CHODZI O PODWYŻKI

Pogoda nie najlepsza, dzieciaki jutro wracają do szkół. W tym dziwnym czasie pewne jest tylko jedno – wrzesień to będzie ciekawy miesiąc.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close