BankowośćGospodarkaPaństwoPrzemysłŚwiatTurystykaZdrowie i medycyna

Koronawirus może kosztować chińską gospodarkę miliardy dolarów.

Koronawirus z Wuhan może znacząco wpłynąć na gospodarkę Chińskiej Republiki Ludowej. Mówi się o stratach przekraczających 60 miliardów dolarów.

Zdaniem CNN Business kraj musiałby obniżyć podatki, wydać więcej na inwestycje i obniżyć stopy procentowe, by obronić swoją gospodarkę przed poważnymi stratami.

Serwis zaznacza, że ciężko na razie dokładnie stwierdzić, jak wirus 2019-nCoV wpłynie na gospodarkę Chin. Natomiast przynajmniej jedno państwowe medium i niektórzy ekonomiści twierdzą, że może obniżyć tamtejszy wzrost gospodarczy o dwa punkty procentowe. Gospodarka Chin nie zyskałaby przez to potencjalnie około 62 miliardów dolarów.

CNN dodaje, że Chiny nie mogą sobie obecnie pozwolić na drastyczne spadki. Zeszłoroczny ponieważ wzrost gospodarczy kraju był najgorszym od prawie trzydziestu lat. Chiny musiały zmagać się z rosnącym długiem i wpływem wojny handlowej z USA na biznes.

Władze Chin podjęły już pewne kroki, które mają powstrzymać negatywne wpływy koronawirusa na gospodarkę.

Główne banki obniżyły stopy procentowe dla małych przedsiębiorstw i osób fizycznych w najbardziej dotkniętych obszarach. Bank of China przekazał, że pozwoli to ludziom w Wuhan i w pozostałej części prowincji Hubei opóźnić spłatę kredytu na kilka miesięcy jeśli stracą źródło dochodu z powodu zakłóceń w biznesie.

Ludowy Bank Chin, przekazał, że zapewni wystarczającą płynność na rynkach finansowych, gdy zostaną one ponownie otwarte w następny poniedziałek po 10-dniowych obchodach Chińskiego Nowego Roku.

Chiński ekonomista Zhang Ming zaznacza, że władze Chin będą musiały działać bardziej agresywnie w nadchodzących miesiącach. Uważa, że lokalne samorządy powinny wydawać więcej na infrastrukturę, a centralne władze – na opiekę zdrowotną i szkolenia pracowników.

Zdaniem analityków zamknięcie w Chinach fabryk do 9 lutego może znacząco wpłynąć na przemysł i światowe łańcuchy dostaw. Mogłoby to doprowadzić do spadku wzrostu gospodarczego kraju nawet o dwa punkty procentowe.

Wiele straci zapewne również sektor turystyczny.

Źródło: CNN/BIPolska

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close