GospodarkaPrawoRynek pracyZdrowie i medycyna

Konfederacja składa wnioski do prokuratury i NIK ws. lockdownu. Rząd w tarapatach?

Konfederacja zapowiedziała, że wystąpi do prokuratury oraz Najwyższej Izby Kontroli w sprawie prawnych podstaw obostrzeń i zamykania branż.

W ten czwartek premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali o wprowadzeniu twardego lockdownu, który zacznie obowiązywać od soboty 9 kwietnia. Swoją decyzję umotywowali nasileniem się epidemii koronawirusa.

Z taką polityką Zjednoczonej Prawicy nie zgodziła się Konfederacja, której parlamentarzyści zorganizowali w Sejmie konferencję prasową. W trakcie spotkania z mediami zaprezentowali stanowisko swojej formacji ws. COVID-19.

Zdaniem Roberta Winnickiego polski rząd nie zajmuje się katastrofalną sytuacją w służbie zdrowia, tylko uruchamia kolejny lockdown, którego “związek z epidemią jest żaden albo bardzo niewielki”:

To są działania, które w przyszłym tygodniu będziemy kwitować wnioskami do NIK o szczegółową i wnikliwą kontrolę w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w Ministerstwie Zdrowia, będziemy również wnioskowali o szczegółową kontrolę podstaw prawnych, na których podstawie rząd dokonuje kolejnych lockdownów, a za tym pójdą wnioski do prokuratury.

Obecny na konferencji poseł Artur Dziambor wypowiedział się w kwestii skuteczności lockdownu, powołując się przy tym na sytuację w innych krajach, np. Szwecji:

Wszystkie znaki na niebie i ziemi pokazują, ze polityka lockdownowa nie działa. Mamy państwa, które się nie zamknęły tak jak my, które wycofują się z lockdownu, mimo że oficjalna zachorowalność jest tam często wyższa niż w Polsce, i bardzo często wychodzi, że idzie im lepiej w walce z koronawirusem.

A jak Wy oceniacie czwartkową decyzję rządu?

Źródło: bankier.pl, twitter.com

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close