GospodarkaHandelMotoryzacjaRynek pracyTransport

W Wielkiej Brytanii wojsko interweniuje, aby zażegnać kryzys paliwowy

Jak donosi BBC News, brak kierowców cystern i ciężarówek w Wielkiej Brytanii przyczynił się do powstania niedoborów paliw na tamtejszych stacjach benzynowych. Z tego powodu rząd Wielkiej Brytanii zamierza zaangażować ponad 150 wojskowych kierowców. Będą oni przygotowywać dostawy na stacje benzynowe.

Brak odpowiedniej liczby kierowców jest obecnie jednym z największych problemów Wielkiej Brytanii po tym, jak wyszła ona z Unii Europejskiej. Jak informuje portal Obserwator Logistyczny:

„Z uwagi na Brexit i pogarszające się warunki pracy, brakuje ponad 100 tysięcy kierowców w Wielkiej Brytanii”. 

Z uwagi na Brexit, w Wielkiej Brytanii brakuje kierowców

Warto zaznaczyć, że w ciągu ostatnich lat kierowcami ciężarówek i cystern byli głównie imigranci. Warunki pracy w tym sektorze nie należą do najlepszych, więc Brytyjczycy nie byli chętni się do pracy w nim. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wielu imigrantów wróciło do swojego kraju. Przełożyło się to na drastyczny spadek liczby kierowców pracujących na terenie wspomnianego państwa. 

W Wielkiej Brytanii po prostu nie ma komu przewozić paliw z rafinerii do stacji benzynowych. Jak donosi Obserwator Gospodarczy, sytuacja ta skłoniła niektóre przedsiębiorstwa do zamknięcia swoich stacji benzynowych i wprowadza ograniczeń na zakup benzyny i oleju silnikowego. 

Opisane wyżej działania koncernów paliwowych, napędziły strachu wielu Brytyjczykom. Mieszkańcy tego kraju zaczęli się obawiać, że niedługo nie będzie można w ogóle dostać benzyny, więc tłumnie pognali na stacje.  Przyczyniło się to nie tylko do powstania niedoborów omawianego surowca na wielu stacjach benzynowych, ale również do wzrostu cen paliw. 

Ceny benzyny
Źródło: BBC News, Petrol supply: Army put on standby to ease fuel crisis

Rząd Wielkiej Brytanii interweniuje 

Kryzys paliwowy w Wielkiej Brytanii spowodował, że wielu ekspertów zaczęło apelować, aby pracownicy kluczowych sektorów, takich jak służba zdrowia i opieka społeczna, otrzymali priorytetowy dostęp do paliwa. Jak donosi BBC News, wielu specjalistów zaznacza, że paliwa zaczyna brakować w szpitalach. Podkreślają oni, że unieruchomienie karetek przez brak benzyny byłoby katastrofalne w skutkach. 

Rząd Wielkiej Brytanii zdaje sobie sprawę ze skali kryzysu i właśnie zaczyna organizować specjalne oddziały wojskowych do przewozów cystern z benzyną. Tamtejsza władza ogłosiła, że wojsko jest gotowe do pomocy w złagodzeniu problemów z dostawami paliwa.

Brexit: Puste półki w sklepach i opóźnienie kontroli towarów z UE

Na tym jednak nie kończą się działania wspomnianego rządu. Jak donosi BBC News tamtejsi politycy zapowiedzieli wprowadzenie tymczasowych wiz dla 5 tys. zagranicznych kierowców cystern paliwowych. Do tego przedłużyli oni okres ważności specjalnych praw jazdy, które pozwalają kierowcom na transport towarów takich jak paliwo. Niestety, na razie działania rządu zdają się nieefektywne. Paliwa dalej brakuje na wielu stacjach benzynowych.

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close