Biznesowi celebryciBusiness lifestyleInwestycjeKultura i sztukaMarketingMediaPrawoŚwiat

“Kyle Rittenhouse” odblokowany w wyszukiwarce Facebooka

Kyle Rittenhouse “odblokowany”

Facebook cofnął decyzję o zablokowaniu na swojej platformie wyszukiwań dotyczących amerykańskiego nastolatka Kyle’a Rittenhouse’a, który został uniewinniony od zarzutu zabicia dwóch osób podczas zamieszek w Wisconsin. Firma podjęła działania krótko po strzelaninie w sierpniu 2020 roku, zapewniając, że wyszukiwanie jego nazwiska spowoduje wyświetlenie listy pustych stron. Facebook potwierdził swoją zmianę polityki, ale odmówił komentarza. Kyle Rittenhouse został oczyszczony w tym miesiącu z dwóch zarzutów zabójstwa i jeden z usiłowania zabójstwa.

W wątku Twittera krótko po strzelaninie, Facebook Brian Fishman, były dyrektor działu Niebezpiecznych Osób i Organizacji, powiedział, że firma zablokowała wyszukiwania dla nazwiska nastolatka. Stwierdził on również, że Facebook usuwa pochwały dla Rittenhouse’a. Polityka ta poszła dalej niż inne duże platformy mediów społecznościowych. YouTube, na przykład, nie miał konkretnej polityki względem Rittenhouse’a, a tylko usuwał treści, które złamały istniejące zasady dotyczące gloryfikacji przemocy.

Nastolatek przyznał się do śmiertelnego postrzelenia dwóch mężczyzn i zranienia trzeciego podczas zamieszek na tle rasowym w mieście Kenosha w Wisconsin w zeszłym roku, ale powiedział, że działał w obronie własnej. Rittenhouse przez jednych uważany jest za patriotycznego bohatera, a przez innych za lekkomyślnego mściciela. Granica między poparciem a gloryfikacją przemocy jest dla moderatorów trudną oceną.

W grudniu ubiegłego roku znaleziono na YouTube filmy, na których ludzie odtwarzają strzelaninę Kyle’a Rittenhouse’a na strzelnicach. Platforma usunęła je, dopiero po tym, jak została o nich powiadomiona. YouTube nie usunął jednak innych filmów, które gloryfikowały działania Rittenhouse’a. Moderacja treści dotyczących Rittenhouse’a przez YouTube’a odbywała się na zasadzie indywidualnej.

Biden wkurzony po uniewinnieniu Rittenhouse’a, a Młoda Lewica się błaźni

Ostra reakcja Facebooka

Facebook zastosował zupełnie inne podejście i usunął konta Rittenhouse’a. Mimo, że na platformie można było rozmawiać o nastolatku, wyszukiwanie jego nazwiska powodowało wyświetlanie pustych stron. Jego uniewinnienie sprawiło, że polityka Facebooka stała się trudna do utrzymania. Wyrok postawił też pod znakiem zapytania, czy Facebook nie przesadził z taką moderacją treści związanych z Rittenhouse’em.

Wiele prawicowych publikacji i nadawców w Ameryce potępiło decyzję Facebooka o zablokowaniu wyszukiwania jego nazwiska. The New York Post, na przykład, argumentował: “Facebook od początku uznał Kyle’a Rittenhouse’a za winnego”.

Republikański senator Josh Hawley powiedział po werdykcie, że Big Tech “podjął decyzję w tej sprawie już kilka miesięcy temu i starał się odmówić nastolatkowi prawo do udowodnienia niewinności i cenzurował tych, którzy się z tym nie zgadzali”. Facebook będzie argumentować, jednak, że tragiczny akt przemocy potrzebował namacalnej odpowiedzi.

Rittenhouse nie ma obecnie konta na Facebooku lub Instagramie. Nie jest jasne, czy Facebook powstrzyma go od utworzenia jednego w przyszłości.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close