Biznesowi celebryciHandelInwestycjeMediaPrawo

Były menadżer FedEx skazany za kradzież towarów za 3,25 mln dolarów

45-letni Joseph Kukta, który pracował jako starszy menadżer w firmie kurierskiej FedEx w stanie Delaware, został skazany za notoryczną kradzież towarów. Ich wartość oscylowała wokół 3,25 mln dolarów, ponieważ mężczyzna z procederu zrobił stałe źródło dochodów. Teraz trafi do więzienia na ponad 3 lata.

Menadżer w FedEx kradł towary przez 10 lat, aby je sprzedaż paserom

Były starszy menadżer w firmie FedEx, Joseph Kukta, został skazany w ostatni czwartek na ponad trzy lata więzienia i otrzymał nakaz zwrotu ponad 1,1 mln dolarów. Dodatkowo skazano go na konfiskatę mienia na łączną kwotę 1,8 mln dolarów. Okazało się bowiem, że Kukta kradł towary w okresie od 2007 r. do lipca 2019 r. z centrum dystrybucyjnego w Seaford.

Zobacz również: Oszustka, która okradła Banasia, wpadła przez modlitwy na WhatsApp

W tym samym czasie nadzorował wszystkie aspekty operacyjne obiektu i nadzorował ponad 100 pracownikami i wykonawcami. Dodatkowo jego roczne wynagrodzenie wynosiło ponad 92 000 USD.

Prokuratura twierdzi, że były kierownik wykorzystywał swoją wysoką pozycję w firmie FedEx, aby regularnie kraść towary o wartości milionów dolarów. Dana Hardek, rzecznik FedEx Ground, w oświadczeniu dla FreightWaves stwierdziła, że:

FedEx Ground nie toleruje nielegalnej działalności jakiegokolwiek rodzaju i oczekuje, że wszyscy pracownicy będą działać z zachowaniem najwyższych standardów etycznych. Współpracowaliśmy w pełni z organami ścigania w trakcie tego dochodzenia karnego.

Według dokumentów sądowych Kukta skupił się na kradzieży elektroniki i innych produktów wysokiej klasy. Przedmioty były przeznaczone dla zakładu dystrybucyjnego Walmart w Smyrna, w stanie Dewalare. Kukta przyznał, że kradzieże były częstsze już od 2012, kiedy jego proceder stał się bardziej wyrafinowany. Nieraz dochodziło do takich incydentów co tydzień, jednak nie byłoby to możliwe, bez pomocy kogoś z zewnątrz.

Zobacz również: Haker ukradł 600 MILIONÓW dolarów z kryptowalut, a potem trochę oddał

Menadżer FedEx Joseph Kukta udoskonalił system kradzieży przez dekadę

Okazało się, że było to możliwe, dzięki długotrwałej współpraca z 36-letnim paserem Saurabh Chawlem. Męzczyzna pochodził ze stanu Kolorado, a kooperacja trwała od 2009 do 2019 roku. Kukta każdego tygodnia przesyłał mu listę przedmiotów, które następnie sprzedawał za około 50% wartości detalicznej.

Mężczyzna miał wykorzystywać swoją wiedzę z zakresu programu wewnętrznego do obsługi zatowarowania. Dodatkowo posiadał znaczną wiedzę identyfikacyjną, przez co był w stanie sprawdzić, które paczki mogą zawierać cenne przedmioty.

Jak informuje sąd, Kukta był na tyle bezczelny, że od 2018 roku przyjeżdżał do zakładu w godzinach wolnych od pracy i zabierał przedmioty z wybranych przyczep. Dotyczyło to między innymi transportów do sklepu detalicznego w Rehoboth Beach.

Najlepsze jest jednak to, że proceder trwałby, gdyby nie fakt, że przedstawiciele FedEx nieumyślnie powiadomili mężczyznę o toczącym się postępowaniu 5 czerwca 2019. Wówczas organy ścigania wezwały do sądu nagrania z monitoringu z obiektu, w którym pracował. Mniej więcej dwa tygodnie później, menadżer sprzedał wszystkie skradzione przedmioty i sprzedał je w domu aukcyjnym w Lincoln, w stanie Delaware.

Zobacz również: FedEx traci miliony dolarów przez brak chętnych do pracy

Menadżer Fedex chciał pozbyć się dowodów

Kukta przyznał się także do niepłacenia podatków od dochodów z tego procederu. Jak się okazało, wysokość jaką powinien zapłacić do IRS, to 660 439 dolarów. Sam początkowo tłumaczył się służbom, że przedmioty należą do majątku jego ojca, a nie ze sprzedaży kradzionych towarów.

Tymczasem Chawla, który współpracował z byłym menadżerem FedEx, otrzymał znacznie surowszy wyrok. Skazano go na 66 miesięcy pozbawienia wolności za konspirację, międzystanowy transport kradzionych towarów i uchylanie się od płacenia podatków.

Paser musi zapłacić 713 619 dolarów do IRS. Natomiast na poczet państwa odebrano mu Teslę Model S z 2013 roku oraz 2,3 mln dolarów z kont prowadzonych w jego imieniu.

Źródło: ABC, Justice.gov

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close