GospodarkaHandelPaństwoPolskaPrawoŚwiatZdrowie i medycyna

Zakaz mentoli – Polacy przeciwni, ale większość i tak nie wie o co chodzi

20 maja wejdzie w życie zakaz sprzedaży papierosów mentolowych i z kapsułką. Forum Konsumentów zapytało Polaków co o tym sądzą.

Nawet 9 milionów Polaków pali papierosy. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Forum Konsumentów, aż 42% z nich sięga właśnie po papierosy mentolowe oraz z kapsułką. Z kolei 28% wybiera ten rodzaj produktów regularnie.

Co najciekawsze, aż 2/3 wszystkich Polaków oraz połowa palaczy nie jest w ogóle świadoma, że zgodnie z unijną dyrektywą od 20 maja z rynku zostaną wycofane papierosy mentolowe i z kapsułką. Mimo, że tylko 34% osób deklaruje, że wie o co chodzi, tak naprawdę wie to tylko 18% ogółu Polaków. Pozostali ankietowali przekonywali, że w unijnej dyrektywie chodzi o wzrost cen lub podwyżkę akcyzy.

Fot. Forum Konsumentów

Jak wynika z badania, Polacy nie wierzą w skuteczność dyrektywy w walce z nałogiem. 81% ankietowanych uznało, że zakaz nie spowoduje zmniejszenia liczby palaczy, ponieważ ci znajdą sposób by go obejść, na przykład kupując produkty na czarnym rynku. Co więcej, przyznają to wprost sami palacze. 18% z nich stwierdziło, że mentole kupią sobie z szarej strefy i przemytu. Z kolei 51% palaczy papierosów mentolowych deklaruje, że przejdzie na papierosy normalne. Niemal 90% palaczy mentoli w ogóle nie planuje rzucać palenia.

Fot. Forum Konsumentów

Ponad 60% palaczy papierosów mentolowych oraz z kapsułką negatywnie ocenia zakaz. Przekonują, że to ograniczenie wolności wyboru oraz uważają, że konsumenci powinni mieć prawo sami decydować co chcą palić. Zdecydowana większość nie wierzy w skuteczność dyrektywy i po prostu nie widzi w zakazie najmniejszego sensu.

Fot. Forum Konsumentów

Szczegółowe wyniki badania dostępne są na stronie www.zakazmentoli.pl

Źródło: Forum Konsumentów

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close