PaństwoPolitykaŚwiat

Zmarł Michaił Gorbaczow. Kim był ostatni sowiecki przywódca?

Michaił Gorbaczow nie żyje

Michaił Gorbaczow, były sowiecki przywódca, który doprowadził do pokojowego zakończenia Zimnej Wojny, zmarł w wieku 91 lat. Rosyjski polityk, który objął władzę w 1985 roku, otworzył Związek Radziecki na świat i wprowadził szereg reform w kraju. Nie udało mu się jednak zapobiec powolnemu rozpadowi Związku Radzieckiego, z którego wyłoniła się współczesna Rosja. Rosjanin cieszył się powszechnym uznaniem na Zachodzie, ale w kraju wiele osób go potępiało. Szef ONZ António Guterres powiedział, że zmarły przywódca “zmienił bieg historii”.

Michaił Gorbaczow był jedynym w swoim rodzaju mężem stanu. Świat stracił potężnego globalnego przywódcę, zaangażowanego multilateralistę i niestrudzonego orędownika pokoju.

– napisał sekretarz generalny ONZ Guterres na Twitterze.

Prezydent Rosji Władimir Putin złożył kondolencje z powodu śmierci Gorbaczowa. Prezydent USA Joe Biden nazwał go “rzadkim przywódcą” i pochwalił Gorbaczowa jako wyjątkowego polityka, który miał “wyobraźnię, aby zobaczyć, że inna przyszłość jest możliwa”. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen pochwaliła go jako “zaufanego i szanowanego przywódcę”, który “otworzył drogę do wolnej Europy”. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział, że podziwia odwagę i uczciwość Gorbaczowa, dodając:

W czasie agresji Putina na Ukrainie, jego niestrudzone zaangażowanie w otwarcie sowieckiego społeczeństwa, pozostaje przykładem dla nas wszystkich.

Szpital w Moskwie, w którym zmarł polityk, powiedział, że cierpiał on na długą i poważną chorobę, choć nie ogłoszono dokładnej przyczyny jego śmierci. W ostatnich latach jego zdrowie podupadało i przebywał w szpitalu lub poza nim. W czerwcu międzynarodowe media poinformowały, że został przyjęty po tym, jak cierpiał na dolegliwości związane z nerkami. Zostanie pochowany na moskiewskim cmentarzu Nowodziewiczym, miejscu spoczynku wielu wybitnych Rosjan, obok swojej żony Raisy, która zmarła na białaczkę w 1999 rok.

Czytaj też: Ukraiński milioner Ołeksij Wadaturski zabity przez Rosjan

Kim był Michaił Gorbaczow?

Michaił Gorbaczow został sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego i de facto przywódcą kraju w 1985 roku. Miał wtedy 54 lata – był najmłodszym członkiem Biura Politycznego KC KPZR i był postrzegany jako powiew świeżości po kilku starzejących się przywódcach. Jego poprzednik, Konstantin Czernenko, zmarł w wieku 73 lat po nieco ponad roku urzędowania.

Niewielu przywódców wywarło tak głęboki wpływ na porządek światowy, ale Gorbaczow nie doszedł do władzy, chcąc zakończyć sowiecki uścisk nad Europą Wschodnią. Miał raczej nadzieję na ożywienie jej społeczeństwa. Gospodarka radziecka od lat walczyła o utrzymanie się na poziomie Stanów Zjednoczonych, a jego polityka pierestrojki miała na celu wprowadzenie do systemu państwowego reform zbliżonych do rynkowych.

Na arenie międzynarodowej zawarł z USA porozumienie o kontroli zbrojeń, odmówił interwencji, gdy kraje Europy Wschodniej powstały przeciwko swoim komunistycznym władcom i zakończył krwawą wojnę w Afganistanie, która trwała od 1979 roku. Tymczasem jego polityka głasnosti, czyli otwartości, pozwoliła ludziom krytykować rząd w sposób, który wcześniej był nie do pomyślenia. Jednak wyzwoliła też nastroje nacjonalistyczne w wielu regionach kraju, co ostatecznie podważyło stabilność państwa i doprowadziło do jego upadku. W 1991 roku, po nieudanym, chaotycznie zorganizowanym zamachu stanu przez twardogłowych komunistów, Gorbaczow zgodził się na rozwiązanie Związku Radzieckiego i odszedł z urzędu.

Zachód składa hołd, a Rosjanie jak zwykle…

Na Zachodzie Michaił Gorbaczow jest postrzegany jako architekt reform, który stworzył warunki do zakończenia Zimnej Wojny w 1991 roku – czasu głębokich napięć między Związkiem Radzieckim a narodami zachodnimi, w tym USA i Wielką Brytanią. W 1990 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla “za wiodącą rolę, jaką odegrał w radykalnych zmianach w stosunkach Wschód-Zachód”.

Jednak w nowej Rosji, która powstała po 1991 roku, pozostał na marginesie polityki, skupiając się na projektach edukacyjnych i humanitarnych. Gorbaczow podjął jedną nieudaną próbę powrotu do życia politycznego w 1996 roku, otrzymując zaledwie 0,5% głosów w wyborach prezydenckich. Jego dzielące dziedzictwo znalazło odzwierciedlenie w hołdach, które pojawiły się po jego śmierci. Wielu Rosjan nigdy nie wybaczyło mu zamieszania, które nastąpiło po upadku ZSRR. Władimir Rogow, urzędnik mianowany przez Rosję w okupowanej Ukrainie, powiedział, że Gorbaczow “świadomie doprowadził Związek Radziecki do upadku” i nazwał go zdrajcą.

Czytaj też: Polscy przedsiębiorcy chcą, aby sankcje nałożone na Rosję były kontynuowane

Źródło: BBC

Rosja oskarżyła Żydów o wspieranie „neonazistów” i wkurzyła Izrael

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close