GospodarkaHandelInwestycjeNieruchomościPaństwoPolitykaPrawoŚwiat

Evergrande zbiera gotówkę tuż przed terminem spłaty zadłużenia

Evergrande zbiera gotówkę

Firma Evergrande pozyskała około 145 mln dolarów tuż przed terminem spłaty odsetek. Firma sprzedała 5,7% udziałów w firmie medialnej HengTen Networks Group, która produkuje filmy i programy telewizyjne, a także prowadzi platformę streamingową. Evergrande musi w tym tygodniu spłacić odsetki w wysokości 148 mln dolarów.

Do tej pory firma unikała zaległości w płatnościach, dokonując ich tuż przed upływem 30-dniowego okresu karencji. Evergrande posiadał większościowy pakiet akcji HengTen na początku tego roku, ale od tego czasu dokonał szeregu sprzedaży akcji, starając się pozyskać środki na pokrycie swoich zobowiązań finansowych. Innym dużym udziałowcem HengTen jest chiński gigant technologiczny Tencent, który w lipcu kupił 7% udziałów od dewelopera za około 266 mln dolarów.

Ostatnia transakcja sprzedaży akcji uczyniła Tencent największym udziałowcem spółki medialnej, z pakietem prawie 24% akcji. Oprócz HengTen, Evergrande sprzedało również w zeszłym tygodniu swoją brytyjską firmę Protean, zajmującą się produkcją silników elektrycznych. Nie podała, ile zarobiła na sprzedaży firmy, którą jej jednostka produkująca pojazdy kupiła za 58 mln dolarów w 2019 roku.

Jednak Evergrande ma trudności ze sprzedażą niektórych innych aktywów w ostatnich miesiącach, ponieważ próbuje zebrać pieniądze potrzebne do spłaty odsetek od długu. W zeszłym miesiącu firma wstrzymała obrót swoimi akcjami na giełdzie w Hongkongu przed ogłoszeniem “ważnej transakcji”.

Następnie, po 17-dniowym zawieszeniu, Evergrande ogłosiło, że transakcja sprzedaży udziałów w swojej jednostce świadczącej usługi w zakresie nieruchomości o wartości 2,6 mld dolarów upadła, ponieważ firmy nie były w stanie uzgodnić warunków transakcji.

Najbogatszy człowiek w Azji sprowadzi sklepy 7-Eleven do Indii

Skutki upadku mogą być katastrofalne

Istnieje kilka powodów, dla których problemy Evergrande są poważne. Po pierwsze, wiele osób kupiło nieruchomości od firmy jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. Wpłacili depozyty i mogą potencjalnie stracić te pieniądze, jeśli firma zbankrutuje. Są też firmy, które prowadzą interesy z Evergrande. Firmy, w tym firmy budowlane i projektowe oraz dostawcy materiałów, są zagrożone poniesieniem dużych strat, które mogą doprowadzić do bankructwa. Trzeci problem to potencjalny wpływ na chiński system finansowy.

Skutki finansowe będą dalekosiężne. Evergrande podobno jest winne pieniądze około 171 bankom krajowym i 121 innym firmom finansowym.

– powiedział BBC Mattie Bekink z Economist Intelligence Unit (EIU).

Jeśli Evergrande nie wywiąże się z płatności, banki i inni pożyczkodawcy mogą być zmuszeni do udzielania mniejszych pożyczek. Może to prowadzić do tak zwanego kryzysu kredytowego, gdy firmy mają trudności z pożyczaniem pieniędzy po przystępnych cenach.

Kryzys kredytowy byłby bardzo złą wiadomością dla drugiej co do wielkości gospodarki świata, ponieważ firmom, które nie mogą pożyczać, trudno jest się rozwijać, a w niektórych przypadkach nie są w stanie kontynuować działalności. Może to również zdenerwować inwestorów zagranicznych, którzy mogą postrzegać Chiny jako mniej atrakcyjne miejsce lokowania swoich pieniędzy.

Bardzo poważne potencjalne skutki upadku tak mocno zadłużonej firmy skłoniły niektórych analityków do zasugerowania, że ​​Pekin może wkroczyć, aby ją uratować. Mattie Bekink z EIU uważa, że ,,zamiast ryzykować zakłócenia łańcuchów dostaw i rozwścieczenie właścicieli domów, rząd prawdopodobnie znajdzie sposób, aby zapewnić przetrwanie podstawowej działalności Evergrande”.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close