GastronomiaGospodarkaHandelPaństwoPolskaZdrowie i medycyna

Polacy chcą przywrócenia niedziel handlowych

Połowa respondentów jest za przywróceniem niedzielnego handlu co najmniej do końca 2020 roku – wynika z badania przeprowadzonego przez Kantar TNS na zlecenie członków ZPPHiU. Wśród osób, które przed pandemią regularnie dokonywały zakupów w centrach handlowych, 66 procent chce mieć możliwość zakupów w niedziele.

W ciągu ostatnich siedmiu tygodni wśród osób, które przed epidemią przynajmniej raz w tygodniu kupowały w centrach handlowych, nastąpił wzrost poparcia dla przywrócenia handlowych niedziel z 50 aż do 66 procent (+16 pp.) – wynika z badania TNS Kantar.

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług (ZPPHiU) postuluje zmianę dotyczącą przywrócenia handlowych niedziel na czas walki z gospodarczymi skutkami epidemii koronawirusa.

W ocenie autorów raportu głównym argumentem przemawiającym za przywróceniem niedzielnego handlu jest większe bezpieczeństwo podczas dokonywania zakupów, w mniejszym tłoku.

Ograniczenie handlu w niedziele od początku wprowadzenia tego rozwiązania budziło kontrowersje, ale dziś pojawiły się zupełnie nowe obiektywne argumenty za jego zawieszeniem. Przede wszystkim dla klientów, którzy ze względów bezpieczeństwa, unikają miejsc zatłoczonych, dodatkowy dzień na robienie zakupów stanowić będzie szansę na bardziej równomierne rozłożenie ruchu w centrach handlowych i podniesienie poziomu komfortu związanego z dystansem społecznym – ocenił zarząd ZPPHiU.

“Powrót do niedziel z możliwością dokonywania zakupów pozwoli też na szybszą odbudowę gospodarki i stworzy dodatkowe miejsca pracy, a przynajmniej pomoże uchronić te dziś zagrożone. Nadzwyczajna sytuacja rynkowa wymaga elastyczności zarówno od przedsiębiorców, jak i rządzących. Rozłożenie ruchu klientów na 7, a nie 6 dni w tygodniu wpisywać się też powinno w rządowy program działań przeciwdziałających rozwoju epidemii” – dodał zarząd.

Badanie TNS Kantar zostało przeprowadzone na próbie 800 Polaków w wieku 18+. Wywiady przeprowadzono telefonicznie na platformie KANTAR Kartezjusz w dniach 13-14.05.2020.

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług zrzesza prawie 220 firm.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close