Biznesowi celebryciBusiness lifestyleŚwiat

Ukraiński milioner Ołeksij Wadaturski zabity przez Rosjan

Ukraiński milioner Ołeksij Wadaturski zginął podczas ostrzału

Ukraiński milioner Ołeksij Wadaturski, jeden z najbogatszych ukraińskich biznesmenów zginął wraz z żoną podczas zmasowanego rosyjskiego ostrzału Mikołajowa. 74-letni Ołeksij Wadaturski i jego żona Raisa zginęli, gdy pocisk uderzył w nocy w ich dom. Zabity biznesmen był właścicielem Nibulon, firmy zajmującej się eksportem zboża. Otrzymał także nagrodę “Bohatera Ukrainy”. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski określił śmierć Wadaturskiego jako wielką stratę.

Mychajło Podolak, doradca prezydenta Zełenskiego powiedział, że wierzy, iż Rosja celowo zaatakowała biznesmena. Podolak powiedział, że jedna z rakiet trafiła w sypialnię biznesmena, dodając, że nie pozostawia to “żadnych wątpliwości”, że była kierowana.

Lider regionu, Witalij Kim, powiedział, że “wkład Wadaturskiego w rozwój przemysłu rolniczego i stoczniowego, oraz rozwój regionu jest nieoceniony”. Nibulon zbudował wiele obiektów magazynowych i innej infrastruktury do eksportu zboża. Ukraina i Rosja są głównymi eksporterami pszenicy i innych zbóż, a zakłócenia w eksporcie spowodowane wojną spowodowały gwałtowny wzrost cen żywności na całym świecie.

W zeszłym tygodniu oba kraje podpisały w Turcji porozumienie wynegocjowane przez ONZ, mające na celu złagodzenie kryzysu żywnościowego. Porozumienie to zostało niemalże zniweczone przez rosyjski atak na port w Odessie już kolejnego dnia. Wznowienie ukraińskiego eksportu zostało dodatkowo opóźnione przez kontrole bezpieczeństwa. W niedzielę Turcja poinformowała, że pierwszy statek z ziarnem powinien opuścić Odessę w poniedziałek rano.

Czytaj też: Moskwa zniszczona przez Ukrainę! W sensie ten okręt od “idi nachuj”

Zełenski nakazuje cywilom ewakuację

Zaatakowany przez Rosjan Mikołajów leży na głównej trasie prowadzącej do Odessy, największego ukraińskiego portu nad Morzem Czarnym i był wielokrotnie atakowany od czasu rozpoczęcia inwazji przez Rosję. Burmistrz Mikołajowa Ołeksandr Senkiewicz powiedział, że było to prawdopodobnie najcięższe rosyjskie bombardowanie miasta do tej pory. Zniszczone zostały hotel, kompleks sportowy, dwie szkoły i stacja paliw, a także domy.

W przemówieniu wygłoszonym w sobotę późnym wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział wszystkim cywilom, którzy nadal mieszkają we wschodnim regionie Doniecka pod kontrolą Ukrainy, aby się ewakuowali. W regionie tym doszło do ciężkich starć w związku powolnym postępem sił rosyjskich, które już kontrolują dużą jego część.

Im więcej ludzi opuści teraz region Doniecka, tym mniej osób rosyjska armia będzie miała do zabicia. Wykorzystamy wszystkie dostępne możliwości, aby uratować jak najwięcej istnień ludzkich.

– powiedział Zełenski.

Czytaj też: Infrastruktura Ukrainy uległa zniszczeniu w 30 procentach. W odbudowie mogą pomóc rosyjskie aktywa

Zełenski: Ukraina potrzebuje 7 miliardów dolarów pomocy miesięcznie

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close