NaukaPaństwoPolitykaPrawoŚwiatTurystykaZdrowie i medycyna

Nowa Zelandia w końcu w pełni ponownie otwiera swoje granice

Nowa Zelandia w pełni ponownie otwiera granice

Granice Nowej Zelandii znów są w pełni otwarte. Nowa Zelandia otworzyła granice po raz pierwszy od marca 2020 roku, kiedy to zdecydowano się na zamknięcie, starając się trzymać z dala od Covid-19. Władze imigracyjne zaczną teraz ponownie przyjmować gości z wizami i tych na wizach studenckich. Premier Jacinda Ardern nazwała to “ważnym momentem”, dodając, że jest to część “ostrożnego procesu”.

Większość odwiedzających Nową Zelandię nadal będzie musiała być w pełni zaszczepiona, ale nie ma wymogów dotyczących kwarantanny. Ponownie otwarto również granicę morską kraju, gdzie mogą cumować statki wycieczkowe i zagraniczne jachty rekreacyjne. Nowa Zelandia po raz pierwszy ogłosiła stopniowy plan ponownego otwarcia w lutym. W tym samym miesiącu zezwolono na wjazd zaszczepionych obywateli z Australii, a w marcu na wjazd tych, którzy przybyli z innych krajów. W maju zaczęto przyjmować turystów z ponad 50 krajów znajdujących się na liście zwolnionych z obowiązku wizowego.

My, wraz z resztą świata, nadal zarządzamy bardzo żywą globalną pandemią, jednocześnie zapewniając naszym obywatelom bezpieczeństwo.

– powiedziała Ardern w przemówieniu podczas China Business Summit w Auckland.

Czytaj też: Nowa Zelandia wprowadzi zakaz palenia dla przyszłych pokoleń

Lockdown uderzył w turystykę kraju

Turystyka kraju była jedną z branż najciężej dotkniętych przez twardy lockdown w Nowej Zelandii. W roku obrotowym, kończącym się w marcu 2021 roku, wkład tej branży w PKB spadł do 2,9%, z 5,5% rok wcześniej. Według oficjalnych danych szczególnie mocno ucierpiała turystyka międzynarodowa, spadając 91,5% – lub 16,2 mld dolarów nowozelandzkich (47 mld zł) – do 1,5 mld dolarów nowozelandzkich (4,35 mld zł). Liczba osób bezpośrednio zatrudnionych w turystyce spadła w tym okresie o ponad 72 tys.

Nowa Zelandia odnotowała łącznie 1,63 mln przypadków chorych na COVID, z czego zmarły 1 563 osoby. W ciągu ostatniej doby zachorowały 7 382 osoby, a 61 zmarło. Średnia zakażeń z ostatnich siedmiu dni plasuje się na poziomie 8 357. Szczyt zakażeń w Nowej Zelandii przypadł w marcu tego roku, kiedy to dziennie raportowano ponad 20 tysięcy zakażeń. Wcześniejsza polityka zamknięcia najwyraźniej przyniosła efekty, ponieważ od początku trwania pandemii do końca 2021 roku odnotowywano średnio od kilku do kilkudziesięciu przypadków dziennie.

Czytaj też: Gospodarka Malezji jest zagrożona przez restrykcje covidowe i inflację

Źródło: BBC

Nowa Zelandia wprowadza lockdown po jednym przypadku Covid-19

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close