GospodarkaHandelPaństwoPolitykaPrawoPrzemysłŚwiat

USA wycofują cła na brytyjską stal wprowadzone przez Trumpa

USA wycofują cła na brytyjską stal

Stany Zjednoczone zgodziły się złagodzić cła na brytyjską stal, nałożone przez Donalda Trumpa, rozwiązując tym samym problem, który nadwerężył stosunki między sojusznikami. W zamian Wielka Brytania zawiesi dodatkowe podatki, które nałożyła na amerykańskie produkty, takie jak bourbon i jeansy Levi’s. Umowa wejdzie w życie 1 czerwca.

Posunięcie to jest następstwem wcześniejszych porozumień z Unią Europejską i Japonią w sprawie kontrowersyjnych podatków, które zostały nałożone przez byłego prezydenta Donalda Trumpa w 2018 roku “w imię bezpieczeństwa narodowego”. Grupy biznesowe z zadowoleniem przyjęły tę decyzję. Na mocy porozumienia USA zastąpią 25-procentowe cła na stal systemem kontyngentów. Dzięki temu brytyjski import metali będzie zwolniony z cła do pewnego poziomu – kontyngentu – zanim ponownie zaczną obowiązywać podatki.

Sekretarz ds. handlu międzynarodowego Anne-Marie Trevelyan powiedziała, że umowa usunęła “bardzo frustrujący problem”, nazywając ją “dobrą wiadomością dla sektorów stali i aluminium, które zapewniają miejsca pracy ponad 80 000 osób w całej Wielkiej Brytanii”.

Oznacza to, że nasi producenci mogą teraz ponownie korzystać z wysokiego poziomu bezcłowego dostępu do rynku amerykańskiego. Miejmy nadzieję, że będziemy mogli teraz ruszyć naprzód i skupić się na pogłębianiu naszych kwitnących stosunków handlowych z USA.

– powiedziała.

Amerykańscy urzędnicy z zadowoleniem przyjęli również zawieszenie brytyjskich ceł odwetowych, które według nich miały wpływ na roczny handel o wartości około 500 mln dolarów.

Historyczne porozumienie ogłoszone dzisiaj realizuje wizję prezydenta Bidena, aby naprawić relacje z naszymi sojusznikami, a jednocześnie pomaga zapewnić długoterminową rentowność naszego przemysłu stalowego i aluminiowego.

– powiedziała ambasador Katherine Tai.

Czytaj też: Księgowi Trumpa twierdzą, że jego raporty finansowe są niewiarygodne

Cła odwetowe za cła na brytyjską stal

Priorytety administracji Bidena w kwestiach handlowych oznaczają poważną zmianę w stosunku do poprzedniego prezydenta Donalda Trumpa, który uczynił z nich charakterystyczny obszar zainteresowania, wykorzystując taryfy celne jako karty przetargowe w dyplomacji. Trump był szeroko krytykowany w USA i za granicą za cła na brytyjską stal i aluminium. Ogłaszając 25-procentowy podatek od zagranicznych dostaw stali i 15-procentowy podatek od zagranicznych dostaw aluminium, powoływał się na potrzebę zachowania amerykańskiej bazy produkcyjnej. Odrzucał wtedy obawy ekspertów, że taryfy podnoszą ceny.

Po tym jak sojusznicy USA, w tym Wielka Brytania, w odwecie uderzyli w amerykańskie produkty, takie jak motocykle Harley-Davidson, Trump wycofał się z ceł dla niektórych krajów, w tym Kanady, decydując się na wprowadzenie kontyngentów. Prezydent USA Joe Biden zawarł później podobne porozumienia z Unią Europejską i Japonią. Takie podejście spotkało się z uznaniem w USA, w tym takich grup jak United Steel Workers, ponieważ odpowiada na obawy sojuszników, a jednocześnie zapewnia ochronę amerykańskim producentom.

Amerykańscy eksporterzy napojów spirytusowych z zadowoleniem przyjęli porozumienie, które powinno sprawić, że ich whisky typu bourbon będzie tańsza dla klientów w Wielkiej Brytanii.

Destylatorzy z całych Stanów Zjednoczonych cieszą się z zakończenia tego długiego koszmaru taryfowego.

– powiedział prezes Distilled Spirits Council Chris Swonger.

W ubiegłym roku USA i Wielka Brytania wymieniły się towarami o wartości ponad 260 mld dolarów, z czego większość stanowił eksport z USA, taki jak metale, części samolotów, ropa naftowa i gaz. Podczas gdy na Amerykę przypada prawie jedna piąta całego brytyjskiego handlu, rynek brytyjski stanowi zaledwie 5% amerykańskiego eksportu.

Czytaj też: Cła na panele fotowoltaiczne w USA są mocno krytykowane przez Chiny

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close