GospodarkaNaukaPaństwoPolitykaPrawoŚwiatZdrowie i medycyna

Austria wprowadza całkowity lockdown i obowiązkowe szczepienia

Austria ponownie wprowadza jesienną blokadę

Austria stała się pierwszym krajem w Europie Zachodniej, który tej jesieni ponownie wprowadzi pełny lockdown, aby stawić czoła nowej fali infekcji. Dzieje się to kilka dni po tym, jak około dwa miliony osób, które nie są w pełni zaszczepione przeciwko Covid-19, zostały objęte blokadą, ponieważ kraj stoi w obliczu gwałtownego wzrostu liczby zachorowań.

Nie podejmujemy tego kroku lekko, ale niestety jest on konieczny.

– powiedział wtedy kanclerz Alexander Schallenberg.

Obecnie nieszczepione osoby mogą opuszczać dom tylko z ograniczonych powodów, takich jak praca czy zakup żywności. Od poniedziałku zasady te będą obowiązywać całą populację. Problem dotyczy około dwóch milionów ludzi – około jednej czwartej populacji. Osoby zaszczepione, dzieci poniżej dwunastego roku życia i osoby, które wyleczyły się z infekcji w ciągu ostatnich 180 dni, pozostawały zwolnione z ograniczeń.

Prof. Eva Schernhammer, z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu, powiedziała, że środki były potrzebne, ostrzegając, że szpitalne oddziały intensywnej terapii zapełniały się.

Już teraz przewiduje się, że w ciągu dwóch tygodni osiągniemy limit.

– powiedziała.

Merkel: “COVID uderzył w Niemcy z pełną siłą!” Europa reaguje…

Niski wskaźnik szczepień i wysoki wskaźnik zachorowań

Kanclerz Austrii ogłosił ogólnokrajową blokadę od poniedziałku, a także zapowiedział, że szczepienia przeciwko Covid staną się obowiązkowe od 1 lutego. Około 66% ludności Austrii jest w pełni zaszczepione, co stanowi jeden z najniższych wskaźników w Europie Zachodniej.

Nie chcemy piątej fali.

– powiedział Alexander Schallenberg na konferencji prasowej po spotkaniu z gubernatorami dziewięciu krajów związkowych w kurorcie w zachodniej Austrii.

Przed porannym ogłoszeniem, dwa najbardziej dotknięte landy związkowe Austrii, Salzburg i Górna Austria, zapowiedziały już, że w poniedziałek wprowadzą własne blokady. Według Światowej Organizacji Zdrowia w ciągu ostatnich 24 godzin w Austrii odnotowano ponad 15 tys. nowych przypadków zachorowań.

W zeszły weekend setki ludzi protestowało przed urzędem kanclerskim w stolicy kraju, Wiedniu, wymachując transparentami z napisem:

Nasze ciała, nasza wolność do decydowania.

Jedna z protestujących kobiet powiedziała, że demonstruje “aby walczyć o swoje prawa”.

To, co się tutaj dzieje, jest całkowicie dyskryminujące.

– powiedziała.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close