TransportTurystykaZwiązki zawodowe

Nie spodobał im się szef. Sparaliżują Okęcie?

Protest kontrolerów lotów na warszawskim Okęciu.

W poniedziałek Polsat News poinformował, że na warszawskim lotnisku im. Fryderyka Chopina rozpoczął się strajk okupacyjny. Pracownicy zebrali się w pomieszczeniach wieży kontroli lotów.
Jak informuje Piotr Wujec, prawnik Związku Zawodowego Kontrolerów Lotnika Warszawa, w rozmowie z TVN Warszawa, protest jest związany z napiętą sytuacją w pracy:

Sytuacja na warszawskiej wieży jest bardzo napięta z przyczyn niezależnych od kontrolerów ruchu lotniczego. Kilka miesięcy temu jako kierownika warszawskiej wieży prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej ustanowił kontrolera ze zbliżania, czyli innej jednostki organizacyjnej.
Ten kierownik w ciągu kilku miesięcy wygenerował wiele stresu po stronie kontrolerów ruchu lotniczego.
27 listopada związek przedstawił swoje żądania prezesowi Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, jednak nikt z przełożonych nie chciał z nimi rozmawiać.
Z ustaleń Polsat News wynika, że od niedzieli na wieży nie było kierownika zmiany. Dodatkowo, w poniedziałek miało dojść do próby zwolnienia Marcina Jaracza, szefa związku.
Lękamy się o dwie rzeczy.
Pierwsza to bezpieczeństwo, na które wpływa stres kontrolerów
ruchu lotniczego i złe zarządzanie przez pana kierownika.
Powiedział Wujec.
PAŻP przedstawił swoją wersję wydarzeń, w której stwierdził, że w poniedziałek nie próbowano nikogo zwolnić. Napisali też, że w listopadzie “pewna liczba pracowników” złożyła oświadczenia o rozwiązaniu umów o pracę. Agencja miała też zgłosić spór do Państwowej Inspekcji Pracy oraz zaprosić związek zawodowy do rozmów, zaplanowanych na 9 grudnia 2019 roku.
Bez wątpienia sytuacja w wieży kontroli lotów negatywnie przekłada się na bezpieczeństwo pasażerów. Nie wiemy też, czy sytuacja nie rozwinie się w kierunku rozległego strajku, co może poskutkować opóźnieniami, bądź odwołaniem niektórych lotów.
Źródło: Polsat News, Donald.pl
Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close