GospodarkaPaństwoPolitykaPolskaPrawoRolnictwoTransportZwiązki zawodowe

Protestujący rolnicy blokują drogi w całym kraju! Polacy szykujcie się na utrudnienia!

Czują się zdradzeni przez PiS

Od dzisiejszego poranka trwać będzie w całej Polsce kolejny protest rolników przeciwko tak zwanej ,,Piątce dla zwierząt”. Rolnicy sprzeciwiają się ustawie, która przewiduje między innymi zakaz hodowli zwierząt futerkowych oraz uboju rytualnego na eksport. Protestujący wskazują, że pomysły Jarosława Kaczyńskiego uderzą w polskie rolnictwo. Część z nich deklaruje, że czuje się zdradzona przez PiS.

To kolejny już protest organizacji rolniczych w tej sprawie. Poprzednie odbyły się w Warszawie. Pierwszy odbył się przed siedzibą PiS na Nowogrodzkiej, skąd przeniósł się pod Sejm. Manifestacja niewiele dała, ponieważ Sejm ekspresowo przyjął uchwałę.

Kolejny protest odbył się tydzień temu  na warszawskim placu Trzech Krzyży. Stamtąd rolnicy przeszli pod Sejm, a następnie udali się w stronę Pałacu Prezydenckiego, gdzie z delegacją rolników spotkał się Andrzej Duda. Wśród delegatów był Sławomir Izdebski, prezes rolniczego OPZZ, Michał Kołodziejczak, lider Agrounii oraz Szczepan Wójcik, jeden z liderów branży futerkowej w Polsce.

Delegaci po rozmowie z prezydentem zgodnie stwierdzili, że w kwestii ustawy jest po stronie rolników. Prezydent nie podał jednak żadnych konkretnych deklaracji. Przedstawiciele byli zadowoleni już z samego przyjęcia delegacji. Przypomnijmy, że stronie rolniczej nie pozwolono brać udziału w pracach sejmowej komisji rolnictwa, obecni byli tylko przedstawiciele organizacji prozwierzęcych, którzy popierają ustawę. Manifestanci zapowiedzieli jednak kolejne protesty, ponieważ uznali, że tylko tak wymuszą na partii rządzącej wycofanie się z pomysłów nowej ustawy.

Blokada dróg

Rolnicy zapowiedzianego słowa dotrzymali. Od godziny 10:00 rozpoczną się dziś protesty w całej Polsce, które będą polegać na blokowaniu dróg w całym kraju. “Stanie cała Polska!” – ostrzegają rolnicy. Szczepan Wójcik poinformował, że do protestujących przeciwko ustawie dołączy branża futrzarska. Na swoim Twitterze hodowca norek wymienił 15 blokad: Gostyń Wlkp, Krotoszyn, Koźmin, Sierpc, Siemiatyczne, Minikowo,Żukowo, Chwaszczyn, Giżycko, Sławno,Strzegowo, przejście graniczne Przewóz oraz Słubice,Ośno Lubuskie, Żagań.

Dzisiejszy protest jest również wyrazem solidarności z ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim, który sprzeciwił się ustawie forsowanej przez jego partię. Nieoficjalnie mówi się, że właśnie sprzeciw Ardanowskiego wobec ,,Piątki dla zwierząt” był powodem jego dymisji. Ardanowskiego po rekonstrukcji rządu zastąpił Grzegorz Puda… wnioskodawca ustawy.

Wczoraj przed budynkiem ministerstwa rolnictwa członkowie AgroUnii protestowali przeciwko nominacji Grzegorza Pudy na nowego ministra rolnictwa. Protestujący zastawili drzwi do gmachu resortu słomą. Jak później tłumaczyli, miała być to pierwsza lekcja tego, “jak wygląda słoma”, a następnie mają pokazać “gnój na ulicach”, zapowiadając jednocześnie dzisiejszy protest.

Niektórzy koordynatorzy chcą wylać obornik, niektórzy wyjechać na drogi traktorami.

– tłumaczył Kołodziejczak.

Do protestujących dołączył były kandydat na prezydenta Paweł Tanajno ze Strajku Przedsiębiorców. Tanajno w swoim stylu rozpoczął blokadę drogi kilka godzin przez planowanym rozpoczęciem strajku. Transparentem pochwalił się na swoim Facebooku.

Solidarni z rolnikami.Solidarność oznacza że nie zawsze protestujesz tylko w swoim interesie. Solidarność oznacza, że…

Opublikowany przez Pawła Tanajnę Wtorek, 6 października 2020

Zapowiedziane są już kolejne protesty i blokady. 13 października w Warszawie, gdy Senat zajmie się ustawą i 7 listopada blokada kongresu PiS. Do tego dochodzą protesty na trasach tranzytowych.

„356 pustych łbów posłów”. Niecodzienny happening AgroUnii pod Sejmem.

Źródło: Onet

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close