PaństwoPolitykaPolskaPrawoZdrowie i medycyna

Rekonstrukcja rządu na wolnym powietrzu. Wszyscy w maseczkach i rękawiczkach. No prawie wszyscy…

Zaprzysiężenie w reżimie sanitarnym

Rekonstrukcja rządu stała się faktem. Na wolnym powietrzu w ogrodach Pałacu Prezydenckiego w reżimie sanitarnym doszło do zaprzysiężenia nowych członków rządu. Pierwotnie uroczystość miała odbyć się w poniedziałek, ale przesunięto ją, gdy Przemysław Czarnek, który ma zostać ministrem edukacji, ujawnił, że zaraził się koronawirusem. Na kwarantannę tego dnia zostali skierowani wicepremier Jacek Sasin, szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, odchodzący szef MEN Dariusz Piontkowski oraz wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.

Wszyscy uczestnicy zaprzysiężenia mieli maseczki i rękawiczki. No prawie wszyscy, ponieważ Jarosław Kaczyński, nowy wiceperemier, raczej nie przejmuje się obostrzeniami i procedurami. Jako jedyny bowiem nie miał rękawiczek, a maseczka na jego twarzy była jak kot Schrödingera – raz się pojawiała, a raz znikała.

Procedury zignorował również Andrzej Duda, który wręczając prezesowi PiS nominację na wicepremiera specjalnie zdjął rękawiczkę, by uścisnąć dłoń Kaczyńskiemu.

Prezes – wicepremier Kaczyński opuścił uroczystość przed jej końcem, przez co na udostępnionym przez Kancelarię Premiera zdjęciu z zaprzysiężenia go brakuje.

Skład rządu

Liczbę ministerstw zmniejszono z 20 do 14. Premier stwierdził, że to między innymi pandemia wpłynęła na potrzebę restrukturyzacji rządu. Zdaniem Morawieckiego, zmiany przysłużą się wychodzeniu z kryzysu. Zmiany mają na celu zwiększenie efektywności, a zmniejszenie kosztów działania.

Nowy skład rządu prezentuje się następująco:

 • Ministerstwo Rozwoju i Pracy – Jarosław Gowin
 • Ministerstwo Leśnictwa i Rolnictwa – Grzegorz Puda
 • Ministerstwo Edukacji i Nauki – Przemysław Czarnek
 • Ministerstwo Infrastruktury – Andrzej Adamczyk
 • Ministerstwo Obrony Narodowej – Mariusz Błaszczak
 • Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – wicepremier Piotr Gliński
 • Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – Mariusz Kamiński
 • Ministerstwo Finansów i Funduszy – Tadeusz Kościński
 • Ministerstwo Klimatu i Środowiska – Michał Kurtyka
 • Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej – Marlena Maląg
 • Ministerstwo Zdrowia – Adam Niedzielski
 • Ministerstwo Spraw Zagranicznych – Zbigniew Rau
 • Ministerstwo Aktywów Państwowych – wicepremier Jacek Sasin
 • Ministerstwo Sprawiedliwości – Zbigniew Ziobro
 • Szef Kancelarii Premiera – Michał Dworczyk
 • Minister w KPRM ds. samorządów – Michał Cieślak

Jak  to wygląda w kwestii zmian personalnych? Jarosław Gowin zastąpi Jadwigę Emilewicz. Do jego resortu z Ministerstwa Rodziny przejdzie dział praca. Grzegorz Puda na stanowisku ministra rolnictwa zastąpi Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Nieoficjalnie mówi się, że to efekt sprzeciwu Ardanowskiego wobec forsowanej przez Kaczyńskiego ,,Piątki dla zwierząt”.

Połączone zostaną Ministerstwo Edukacji i Ministerstwo Nauki. Pracę stracą więc Dariusz Piontkowski oraz Wojciech Murdzek. Na czele połączonych resortów stanie Przemysław Czarnek. Ponownie połączeniu ulegną również Ministerstwo Środowiska oraz Ministerstwo Klimatu ponownie ulegną połączeniu. Dotychczasowy szef pierwszego z resortów Michał Woś zostanie ministrem w KPRM ds. obywatelskich i tożsamości europejskiej.

Z Ministerstwa Sportu odchodzi Danuta Dmowska-Andrzejuk. Resort zostanie włączony do Ministerstwa Kultury. Zlikwidowane zostanie również Ministerstwo Cyfryzacji. Małgorzata Jarosińska-Jedynak nie pokieruje już likwidowanym, działającym przez prawie rok Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Zostaje wchłonięte przez resort finansów. W rządzie nie będzie również odtworzonego w 2015 r. Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Na rekonstrukcji rządu zarobi… Jarosław Kaczyński. Prezes PiS zarobi lepiej niż premier!

Źródło: Onet

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close