GospodarkaMarketingPaństwoPolitykaPolskaPrawoRolnictwo

“356 pustych łbów posłów”. Niecodzienny happening AgroUnii pod Sejmem.

Puste łby posłów

Ruch rolniczy AgroUnia zorganizował dziś happening pod Sejmem. Rolnicy rozłożyli 356 główek kapusty z wbitymi w nie nazwiskami posłów. Warzywa mają symbolizować posłów, którzy głosowali za ustawą o ochronie zwierząt, zwaną potocznie ,,Piątką dla zwierząt”.

Kapusta symbolizuje puste łby posłów, którzy zagłosowali za zniszczeniem polskiego rolnictwa.

– opisał happening AgroUnii Michał Kołodziejczak.

Rolnicy uspokoili, że warzywa się nie zmarnują. Kapusta będzie leżeć pod Sejmem przez kilka godzin, a następnie trafi do warszawskiego ZOO. Data happeningu nie jest przypadkowa. Właśnie dziś w senackiej komisji ustawodawczej trwają konsultacje społeczne w sprawie przegłosowanej przez Sejm w ekspresowym tempie ustawy.

Senatorowie opozycji (która ma większość w Senacie) zapowiedzieli, że zamierzają przeprowadzić pełną debatę w sprawie ustawy. Ich zdaniem Sejm zaniedbał tę sprawę, a proces legislacji przebiegł zbyt szybko. Na posiedzenie senackiej Komisji Ustawodawczej zaproszeni zostali przeciwnicy ustawy, przedstawiciele organizacji rolniczych, eksperci i prawnicy, ale także organizacje ekologiczne i prozwierzęce. Jest to szczególnie ważne, ponieważ jak zauważali hodowcy, w przypadku sejmowej komisji rolnictwa wypowiadać mogli się tylko ci ostatni.

Senat musi znowu odgrywać rolę tej poważnej instytucji państwa, która zajmie się tym starannie, wysłucha wszystkich stron.

– powiedział Marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Kontrowersyjna ustawa

„Piątka dla zwierząt” to nowa ustawa Prawa i Sprawiedliwości, której celem jest nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt. Projekt ustawy przewiduje między innymi zakaz hodowli zwierząt futerkowych, ograniczenie uboju rytualnego, zwiększenie kompetencji organizacji pozarządowych, częstsze kontrole schronisk czy też obowiązek niekaralności dla właścicieli i pracowników schronisk. Kaczyński zaznaczył, że to ustawa, „którą z całą pewnością poprą wszyscy dobrzy ludzie w Polsce”.

Nasza formacja i ja osobiście od długiego czasu uważaliśmy, że w Polsce trzeba wprowadzić nowy porządek prawny, jeśli chodzi o ochronę zwierząt. Względy, które za tym przemawiają, mają charakter humanitarny.

– przekonywał prezes PiS.

Nowa ustawa wywołała spore poruszenie. Część osób chwali rządzących za nową ustawę, ale pojawiły się także głosy krytyki. Przeciwnicy ustawy skupili się przede wszystkim na zapisach o zakazie hodowli zwierząt na futra oraz ograniczeniu uboju rytualnego. Przekonują oni, że rząd nową ustawą zniszczy polską branżę futerkową i drobiarską.

Norki niezgody

Sejm przegłosował ustawę o ochronie zwierząt parę dni temu. Za ustawą o ochronie zwierząt głosowało 356 posłów, przeciw było 75, a wstrzymało się 18. Wśród głosujących za ustawą była większość klubu PiS oraz opozycji. Przeciwko – wszyscy posłowie Konfederacji, większość klubu PSL-Kukiz ’15, a także 38 posłów Zjednoczonej Prawicy. Przeciwko głosował także minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Jeszcze przed głosowaniem ze strony kierownictwa PiS dochodziły sygnały, że za brak poparcia dla ustawy będą grozić posłom Zjednoczonej Prawicy konsekwencje. Mówiło się nawet o groźbie zawieszenia w prawach członka partii, a także utracie stanowisk w regionach.

Mimo nałożonej dyscypliny w Zjednoczonej Prawicy znalazły się osoby, które sprzeciwiły się Kaczyńskiemu. I na zapowiedziach konsekwencji się nie skończyło. Posłowie PiS, którzy głosowali przeciwko zapisom ustawy o ochronie zwierząt, zostali decyzją Jarosława Kaczyńskiego zawieszeni w prawach członka partii.

Ponadto z obozu władzy doszły informacje, że wskutek sprzeciwu grupy posłów wobec ustawy przerwano rozmowy koalicyjne o rekonstrukcji rządu. Mówi się nawet o możliwych przedterminowych wyborach.

Wygląda na to, oczywiście nie przesądzajmy, w polityce różne rzeczy są możliwe i wiele się jeszcze może zdarzyć, ale w tej chwili sytuacja jest taka, że praktycznie koalicja nie istnieje i konsekwencje tego będą oczywiście, także jeśli chodzi o stanowiska w rządzie.

– powiedział Ryszard Terlecki w Sejmie.

Źródło: Twitter

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close