PaństwoPolskaZdrowie i medycyna

Koronawesela – już ponad 400 zarażonych! Sanepid odradza organizacji ślubów!

Koronawesele

W trzech małopolskich powiatach – nowosądeckim, suskim i wadowickim, dynamicznie rośnie liczba zarażonych koronawirusem. To efekt organizowanych tam niedawno wesel. Zakażonych zostało już kilkaset osób, głównie weselników ale też ludzi, z którymi goście weselni mieli później kontakt.

Sądecczyzna stała się głównym ogniskiem zakażeń w Małopolsce po weselu w Nawojowej, gdzie 11 czerwca bawiła się tylko jedna zarażona osoba. Pojawiły się później kolejne ogniska, również związane z zabawami weselnymi. Liczba zarażonych zaczęła błyskawicznie rosnąć. Według danych z soboty rano w powiecie nowosądeckim i samym Nowym Sączu wykryto już u 413 zarażonych, a prawie 2,5 tysiąca osób wysłano na kwarantannę.

Wojewódzki Inspektor Sanitarny apeluje do mieszkańców i turystów, o konieczności przestrzegania wszelkich nakazów i zakazów związanych z reżimem sanitarnym, w tym stosowanie środków ochrony osobistej oraz o ograniczanie kontaktów społecznych i zachowywanie bezpiecznej odległości. Z kolei Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny zdecydował się wydać komunikat, w którym odradza organizację wesel na terenie Nowego Sącza i wspomnianych powiatów.

Mając na uwadze aktualną sytuację epidemiologiczną na terenie miasta Nowego Sącza oraz powiatów nowosądeckiego, suskiego i wadowickiego, gdzie rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2 ma charakter dynamiczny, a wzrost zakażeń tym właśnie koronawirusem pozostaje w bezpośrednim związku z organizowanymi na tych terenach przyjęciami ślubnymi/weselami – informuję, iż w takiej sytuacji nie rekomenduję organizacji takich przyjęć w wymienionych wyżej powiatach. Brak rekomendacji, o której mowa, ma na celu wyłącznie ochronę zdrowia, a nawet życia tak mieszkańców tych powiatów, jak i osób przybywających do tych regionów, poprzez ograniczenie transmisji wirusa SARS-CoV-2.

Kolejne ognisko zakażeń powstało także po weselu w Suchej Beskidzkiej, skąd wirus przeniósł się na sąsiedni powiat wadowicki. W Zakopanem po pogrzebie znanej góralki 2 lipca również drastycznie wzrosła liczba zarażonych koronawirusem. Nowe ognisko zakażeń powstało także w Rabce–Zdroju, gdzie koronawirusa wykryto u kilku uczestników obozu artystycznego. Sanepid w Nowym Targu prosi o kontakt osoby, które 5 lipca brały udział w koncercie zorganizowanym na finał tego obozu w rabczańskim amfiteatrze.

Koronapogrzeb

Pogrzeb znanej góralki Zofii Karpiel-Bułecki odbył się 2 lipca. Już kilkanaście dni później osiem osób, które w nim uczestniczyły, zgłosiły się z podejrzeniem COVID-19. Prawdopodobnie ktoś zakażony koronawirusem pojawił się na uroczystości.

W efekcie sanepid rozpoczął poszukiwania wszystkich żałobników. Zaapelował też do uczestników, by sami zgłosili się na badania. W środę władze Zakopanego potwierdziły obecność wirusa SARS-CoV-2 u 40 osób. Część uczestników pogrzebu czeka wciąż na swoje wyniki.

Stan siedmiu osób okazał się na tyle poważny, że przebywają w szpitalu. Kolejne 460 jest poddanych kwarantannie. Wiceburmistrz Zakopanego Agnieszka Nowak-Gąsienica w rozmowie z reporterem RMF FM zaapelowała, by uczestnicy pogrzebu zgłosili się do powiatowej stacji sanepidu.

Źródło: Business Insider, TVN24, Money

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close