GospodarkaHandelPaństwoPolitykaPrawoŚwiatZdrowie i medycyna

Austria wprowadziła ostry lockdown dla niezaszczepionych

Austria wprowadza lockdown

Austria stoi w obliczu gwałtownego wzrostu przypadków Covid-19. Około dwa miliony osób, które nie zostały w pełni zaszczepione przeciwko Covid-19, zostały umieszczone w zamknięciu. Nieszczepione osoby będą mogły wychodzić z domu tylko w ograniczonym zakresie, np. do pracy lub po zakupy spożywcze.

Nie traktujemy tego kroku lekko, ale niestety jest on konieczny.

– powiedział kanclerz Alexander Schallenberg.

Tylko około 65% mieszkańców Austrii jest w pełni zaszczepionych – to jeden z najniższych wskaźników w Europie Zachodniej. Tymczasem siedmiodniowy wskaźnik zakażeń wynosi ponad 800 przypadków na 100 000 osób, co jest jednym z najwyższych w Europie. Ogólnie rzecz biorąc, Europa ponownie stała się regionem najpoważniej dotkniętym przez pandemię, a kilka krajów wprowadza ograniczenia i ostrzega przed rosnącą liczbą przypadków.

Środki wprowadzone w Austrii w poniedziałek, które pojawiły się w obliczu rosnącej presji na krajowe szpitale, będą początkowo obowiązywać przez 10 dni. Dzieci poniżej 12 roku życia i osoby, które niedawno wyleczyły się z wirusa, będą zwolnione z tego obowiązku. W weekend setki ludzi protestowały przed urzędem kanclerskim w stolicy kraju, Wiedniu, wymachując transparentami z napisem:

Nasze ciała, nasza wolność do decydowania.

Jedna z protestujących kobiet powiedziała, że demonstruje “aby walczyć o swoje prawa”.

To, co się tutaj dzieje, jest całkowicie dyskryminujące.

– powiedziała.

Jednak prof. Eva Schernhammer, z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu, powiedziała, że środki były potrzebne, ostrzegając, że szpitalne oddziały intensywnej terapii zapełniały się.

Już teraz przewiduje się, że w ciągu dwóch tygodni osiągniemy limit.

– powiedziała.

Szukaj Austriacy zmierzają do lockdownu dla nieszczepionych

“Obywatele drugiej kategorii”?

Austria już wcześniej wprowadziła dla niezaszczepionych osób zakaz odwiedzania restauracji, fryzjerów i kin. Teraz ci, którzy nie przyjęli szczepionki na Covid-19, pozostaną w domu.

To ogromna redukcja kontaktów między zaszczepionymi i nieszczepionymi.

– powiedział Schallenberg.

Rząd mówi, że policja będzie przeprowadzać kontrole punktowe w miejscach publicznych, aby określić status szczepień osób i wydawać grzywny tym, którzy zostali przyłapani na łamaniu zasad.

W przededniu wprowadzenia nowych ograniczeń w Górnej Austrii w punktach szczepień zapanował pośpiech. Krytycy kwestionują jednak zgodność tego posunięcia z konstytucją. Skrajnie prawicowa Partia Wolności powiedziała, że stworzy to grupę obywateli drugiej kategorii.

Niektóre inne kraje również wprowadzają środki mające zastosowanie tylko do osób nieszczepionych. W Australii, stan Queensland zabroni osobom nieszczepionym wstępu do restauracji, pubów i na imprezy sportowe od 17 grudnia.

Singapur natomiast zapowiedział, że ci, którzy pozostaną nieszczepieni z wyboru, będą musieli sami pokryć swoje rachunki za leczenie od grudnia.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close