Biznesowi celebryciBusiness lifestyleDoradztwo biznesoweGospodarkaHandelInwestycjePaństwoPolitykaPrawoŚwiat

Pandora Papers: Ujawnione tajne bogactwo światowych przywódców

Pandora Papers ujawnia tajne bogactwa polityków i władców

Tajne bogactwo i interesy światowych przywódców, polityków i miliarderów zostały ujawnione w jednym z największych wycieków dokumentów finansowych Pandora Papers. Około 35 obecnych i byłych przywódców oraz ponad 300 urzędników publicznych znajduje się w aktach spółek offshore. Ujawniają, że król Jordanii potajemnie zgromadził 70 milionów funtów nieruchomości w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Pokazują również, jak były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair i jego żona zaoszczędzili 312 000 funtów na opłatach skarbowych, kiedy kupili biuro w Londynie. Para kupiła firmę offshore, do której należał budynek.

Przeciek Pandora Papers łączy również rosyjskiego prezydenta Władimira Putina z tajnymi aktywami w Monako i pokazuje, że czeski premier Andrej Babis – w obliczu wyborów w tym tygodniu – nie ogłosił, że spółka inwestycyjna offshore kupiła dwie wille za 12 mln funtów na południu Francji. Ujawniono także tajne aktywa rodziny prezydenta Kenii.

Jest to najnowszy z serii przecieków w ciągu ostatnich siedmiu lat, po FinCen Files, Paradise Papers, Panama Papers i LuxLeaks. Badanie akt jest największym badaniem zorganizowanym przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ), w którym bierze udział ponad 650 reporterów.

Niektóre osoby znajdujące się na liście, stoją w obliczu zarzutów o korupcję, pranie pieniędzy i globalne unikanie podatków. Przykładem może być prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew i jego rodzina, którzy zostali oskarżeni o grabież własnego kraju. Rządząca w Azerbejdżanie rodzina Alijewów, od dawna oskarżana o korupcję, zbudowała ogromną sieć offshore, aby ukryć swoje pieniądze. Dochodzenie wykazało, że Alijewowie i ich bliscy współpracownicy byli potajemnie zaangażowani w transakcje dotyczące nieruchomości w Wielkiej Brytanii o wartości ponad 400 milionów funtów.

Obejmuje to nieruchomość o wartości 33 milionów funtów w centrum Londynu kupioną dla 11-letniego syna prezydenta. Sprzedali również nieruchomość Crown Estate za 66 milionów funtów w 2018 roku, płacąc za nią 35 milionów funtów 10 lat wcześniej. Rewelacje te mogą okazać się zawstydzające dla rządu Wielkiej Brytanii, ponieważ wydaje się, że Alijewowie zarobili 31 milionów funtów po sprzedaży jednej ze swoich londyńskich nieruchomości Crown Estate – imperium nieruchomości królowej, które jest zarządzane przez Skarb Państwa i zbiera pieniądze dla narodu.

Pandora Papers, czyli wielki wyciek o ukrytych majątkach bogaczy

Część transakcji była legalna, ale mało etyczna

Dokumenty ujawniają właścicieli niektórych z 95 000 firm offshore stojących za zakupami. Wiele transakcji zawartych w dokumentach nie wiąże się z naruszeniem prawa. Jednak Fergus Shiel z ICIJ powiedział:

Nigdy nie było niczego na taką skalę i pokazuje rzeczywistość tego, co firmy offshore mogą zaoferować, aby pomóc ludziom ukryć podejrzaną gotówkę lub uniknąć podatków. Wykorzystują te zagraniczne konta, te zagraniczne fundusze powiernicze, aby kupować setki milionów dolarów nieruchomości w innych krajach i wzbogacać własne rodziny kosztem swoich obywateli.

Ujawnione w Pandora Papers dokumenty finansowe pokazują, jak król Jordanii potajemnie zgromadził imperium nieruchomości w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych o wartości ponad 100 milionów dolarów. Identyfikują sieć spółek offshore na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych i innych rajach podatkowych, z których Abdullah II bin Al-Hussein kupił 15 domów, odkąd objął władzę w 1999 roku. Obejmują one 50 milionów funtów na trzy sąsiednie nieruchomości z widokiem na ocean w Malibu w Kalifornii oraz nieruchomości w Londynie i Ascot w Wielkiej Brytanii.

Król Jordanii potajemnie nabył luksusowe domy w Malibu i Waszyngtonie, a także osiem nieruchomości w Londynie i południowo-wschodniej Anglii. W Malibu w Kalifornii wydał 68 milionów dolarów na trzy rezydencje na klifach. W portfelu nieruchomości króla znajdują się również mieszkania w Waszyngtonie, gdzie jego syn studiował na uniwersytecie, a w Wielkiej Brytanii nieruchomości króla Abdullaha obejmują te dwa w pobliżu Pałacu Buckingham.

Jego interesy majątkowe wzrosły, gdy król Abdullah został oskarżony o przewodniczenie autorytarnemu reżimowi, a protesty miały miejsce w ostatnich latach wśród zastosowanych w kraju środków oszczędnościowych i podwyżek podatków. Prawnicy króla Abdullaha powiedzieli, że wszystkie nieruchomości zostały kupione z osobistego majątku, który wykorzystuje również do finansowania projektów dla obywateli Jordanii. Powiedzieli, że powszechną praktyką u znanych osób jest kupowanie nieruchomości za pośrednictwem spółek offshore ze względu na prywatność i bezpieczeństwo.

Pandora Papers pokazuje hipokryzję polityków

W Pandora Papers nie ma żadnej sugestii, że Tony i Cherie Blair ukrywali swoje bogactwo, ale dokumenty pokazują, dlaczego opłata skarbowa nie była opłacana, gdy para kupiła nieruchomość za 6,45 miliona funtów. Były premier Partii Pracy i jego żona, prawniczka, Cherie, nabyli budynek w Marylebone w centrum Londynu w lipcu 2017 roku, kupując spółkę offshore, która była jego właścicielem. Kamienica w Marylebone w centrum Londynu jest obecnie siedzibą kancelarii prawnej pani Blair, która doradza rządom na całym świecie, a także jej fundacji na rzecz kobiet.

Pani Blair powiedziała, że ​​sprzedawcy nalegali, by kupili dom za pośrednictwem spółki offshore. Powiedziała, że ​​sprowadzili nieruchomość z powrotem zgodnie z przepisami brytyjskimi i będą musieli zapłacić podatek od zysków kapitałowych, jeśli sprzedają ją w przyszłości. Ostatecznymi właścicielami nieruchomości była rodzina z powiązaniami politycznymi w Bahrajnie, ale obie strony twierdzą, że początkowo nie wiedziały, z kim mają do czynienia.

Nabywanie nieruchomości w Wielkiej Brytanii w ten sposób jest legalne i nie trzeba uiszczać opłaty skarbowej, ale wyciek pokazuje hipokryzję polityka, bo Blair wcześniej krytykował luki podatkowe. Chociaż posiadanie tajnych aktywów offshore nie jest nielegalne, korzystanie ze złożonej sieci tajnych firm do przemieszczania pieniędzy i aktywów jest idealnym sposobem na ukrycie wpływów z przestępczości. Wielokrotnie wzywano polityków do utrudnienia unikania podatków lub ukrywania aktywów, szczególnie po wcześniejszych przeciekach, takich jak Panama Papers. Sęk w tym, że Pandora Papers pokazuje, że politycy sami w takich rozwiązań korzystają.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close