PaństwoPolitykaPolskaPrawoTransportTurystykaZdrowie i medycyna

NARODOWA KWARANTANNA W POLSCE! Morawiecki zdecydował!

Narodowa Kwarantanna w Polsce

I wszystko jasne! Czeka nas Narodowa Kwarantanna! Jak twierdzi premier Mateusz Morawiecki, wszystko to w trosce o zdrowie Polaków.

Jeżeli widmo trzeciej fali zmaterializuje się to nasz system opieki zdrowotnej nie będzie wydolny. Dlatego apeluję do każdego Polaka o przestrzeganie regulacji, wiem jednak, że same apele to za mało.

– powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Narodowa Kwarantanna zostanie wprowadzona 28 grudnia i potrwa co najmniej do 17 stycznia. W tym czasie całkowicie zostaną zamknięte hotele i stoki narciarskie. Po 28 grudnia zostaną zamknięte również galerie handlowe. Z kolei od godz. 19 w Sylwestra do 6 w Nowy Rok będą obowiązywać ograniczenia w przemieszczaniu się.

Nie tego spodziewali się wyjeżdżający służbowo w czasie sylwestra, ani rodzice sportowo uzdolnionych dzieci, które miały wyjechać na zimowe obozy. Wcześniejsze rządowe rozporządzenie, które przestanie obowiązywać 27 grudnia, zakładało możliwość wyjazdów do hoteli w czterech przypadkach. Usługi hotelarskie były dostępne dla osób:

  • korzystających z nich w ramach podróży służbowej,
  • będących zawodnikami korzystającymi z tych usług w czasie zgrupowań i współzawodnictwa sportowego,
  • będących osobami wykonującymi zawód medyczny,
  • będących pacjentami i ich opiekunami, jeżeli konieczność zapewnienia im zakwaterowania wynika z warunków określonych dla danego świadczenia opieki zdrowotnej.

Polski rząd straszy trzecią falą zakażeń, a skazuje hotelarzy na falę upadłości, restrukturyzacji oraz samobójstw. Dodatkowo w wyniku działań polskiego rządu obcy kapitał za chwilę przejmie za bezcen dziedzictwo polskich hotelarzy stworzone w trudach po 1989 roku.

– mówi prezes Polskiej Izby Hotelarzy Marek Łuczyński.

Jak dodaje, jest bardzo zaskoczony i zawiedziony, że rząd, zamiast rozluźniać ruch turystyczny, kolejny raz jeszcze bardziej dokręca śrubę obostrzeń.

Czym jest Narodowa Kwarantanna? Morawiecki w końcu przedstawił szczegóły!

To co z wcześniejszymi obietnicami?

Przypomnijmy, że 4 tygodnie temu premier ogłosił “100 dni solidarności”. Rząd przygotował trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów. To trzy warianty obostrzeń, po które rząd będzie sięgać w zależności od rozwoju pandemii. Dotyczą one:

  • etapu odpowiedzialności, który będzie obowiązywał od 28.11 do 27.12,
  • etapu stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną, najwcześniej od 28.12 i zależnie od sytuacji epidemicznej,
  • kwarantanny narodowej, która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie.

Z rządowej rozpiski dowiadujemy się, że od 28 grudnia miał rozpocząć się “Etap stabilizacji”, czyli powrót do podziału na strefy, ale z nieco innymi zaleceniami. Oczywiście wszystko jest zależne od tego, czy nagle nie wzrośnie liczba zakażeń koronawirusem.

Narodowa Kwarantanna według projektu miała zostać ogłoszona w przypadku przekroczenia ostatniego progu bezpieczeństwa lub – co warte podkreślenia – niewydolności służby zdrowia. Sęk w tym, że liczba zakażeń mieści się w przedziałach dla “Etapu stabilizacji” i powrotu do czerwonych stref.

Źródło: Radio ZET

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close