GospodarkaPaństwoRynek pracyŚwiatZdrowie i medycyna

Kolejny kraj notuje rekordowe bezrobocie

Stopa bezrobocia w Irlandii – licząc jako bezrobotne wszystkie osoby otrzymujące zasiłki z powodu skutków koronawirusa – wzrosła na koniec kwietnia do rekordowego poziomu 28,2 procenta – podał w piątek tamtejszy urząd statystyczny CSO.

Jeszcze dwa miesiące wcześniej, na koniec lutego, stopa bezrobocia wynosiła 4,8 procenta, a na koniec marca – również uwzględniając w niej osoby otrzymujące zasiłki z powodu koronawirusa – było to 15,5 procenta. Nie biorąc pod uwagę osób otrzymujących zasiłki z powodu koronawirusa, bezrobocie wynosiłoby 5,3 procenta w marcu i 5,4 procenta w kwietniu.

28,2 procenta to najwyższa stopa bezrobocia, od kiedy CSO zaczął prowadzić comiesięczne statystki. Dotychczasowym rekordem było 17,3 procenta w 1985 roku, zaś w trakcie bailoutu po kryzysie finansowym sprzed dekady najwyższy poziom osiągnęła w styczniu 2012 roku – 16 procent.

Pod koniec marca, wraz z wprowadzeniem restrykcji w celu wyhamowania epidemii, które zatrzymały niemal całą gospodarkę, rząd wprowadził specjalne zasiłki dla osób dotkniętych skutkami koronawirusa. W kwietniu liczba pobierających je osób podwoiła się i przekroczyła 600 tysięcy.

Stopa bezrobocia 28,2 procenta uwzględnia osoby pobierające te zasiłki, ale nie uwzględnia kolejnych ponad 425 tysięcy korzystających z rządowego programu subsydiowania zagrożonych miejsc pracy. Zgodnie z nim firmy mogą uzyskać zwrot 70 procent pensji pracowników – do kwoty 410 euro tygodniowo – jeśli nie będą ich zwalniać z pracy.

Tymczasem ministerstwo zdrowia podało, że w ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarło kolejnych 17 osób, wskutek czego łączna liczba zgonów wzrosła do 1446.

Od początku maja dobowa liczba zgonów przeważnie nie przekracza 30, co jest spadkiem w porównaniu z drugą połową kwietnia, gdy zwykle była powyżej 40.

Do tej pory w Irlandii potwierdzono 22 760 przypadków koronawirusa, ale jak podawał w środę naczelny lekarz kraju Tony Holohan, już ponad 17 tysięcy zakażonych wyzdrowiało.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close