GospodarkaPolskaTransportTurystykaZdrowie i medycyna

Wakacje – co trzeciego Polaka nie stać na tygodniowy urlop

33,2 procenta Polaków w 2019 roku nie mogło pozwolić sobie na tygodniowy urlop poza domem – wynika z danych Eurostatu. I choć ten odsetek jest z roku na rok coraz niższy, Polska wciąż odstaje od unijnej czołówki.

Jeszcze w 2012 roku na tygodniowy wypoczynek poza miejscem zamieszkania nie mogło pozwolić sobie 62 procent Polaków. Wówczas odsetek ten zaczął spadać, by w ciągu ośmiu lat obniżyć się o blisko 30 punktów procentowych. W ostatnich latach spadek jednak osłabł. W porównaniu z 2017 roku wyniósł -5,2 pp., a w relacji do 2018 -1,4 pp.

Polska pod tym względem wciąż plasuje się wciąż powyżej średniej. Spośród obywateli wszystkich państw członkowskich UE w wieku co najmniej 16 lat, w 2019 roku na tygodniowy wyjazd podczas wakacji nie mogło pozwolić sobie 28,5 procenta osób. O 0,7 pp. mniej niż w 2018 roku. Tymczasem jeszcze w 2010 roku z takim problemem zmagało się 39 procent mieszkańców państw UE.

Jak czytamy w raporcie Eurostatu, spadkowy trend prawdopodobnie zatrzyma się w 2020 roku. Będzie to miało związek z rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa.

Wśród państw członkowskich UE, najwyższy odsetek osób niemogących pozwolić sobie na tygodniowy urlop poza domem odnotowano na południu Europy. W Rumunii wyniósł on 54 procent, w Grecji 49,2 procenta, w Chorwacji 48,4 procenta, a na Cyprze 45 procent.

W najlepszej sytuacji byli z kolei Szwedzi. Tylko 10,2 procenta z nich nie mogło pozwolić sobie na tygodniowy wyjazd poza miejsce zamieszkania. Podobny wynik odnotowano w Danii i Luksemburgu (po 10,8 procenta) oraz Finlandii (11,8 procenta).

W porównaniu z 2010 rokiem odsetek osób, których nie było stać na tygodniowe wakacje poza domem, spadał we wszystkich państwach członkowskich z wyjątkiem Włoch i Grecji, gdzie wzrósł o 3-4 pp. Największy spadek odnotowano na Łotwie (-35 pp.), Malcie (-30 pp.), w Polsce i Bułgarii (po -27 pp.) oraz Estonii (-26 pp.).

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close