PaństwoPolitykaPolskaPrawoWarszawaZdrowie i medycyna

Protest medyków w Warszawie: Dajcie szansę pacjentom! Nie związujcie rąk medykom!

Protest medyków

Lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni zaprotestowali wczoraj przez Ministerstwem Zdrowia przeciwko nowym przepisom zawartym w Tarczy Antykryzysowej 4.0. Chodzi o zapis zaostrzający odpowiedzialność karną za nieumyślne błędy medyczne. Organizatorem protestu jest Porozumienie Zawodów Medycznych. Uliczna manifestacja zorganizowana została przez Porozumienie Rezydentów, wspólnie z Porozumieniem Chirurgów, Stowarzyszeniem Pielęgniarki Cyfrowe i Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Ratowników Medycznych.

Organizatorzy apelowali o zachowanie dystansu społecznego podczas manifestacji. Uczestnicy byli proszeni o zakładanie maseczek, a kto nie miał własnej, mógł otrzymać ją od organizatorów. Ponadto uczestnicy zachowywali odstęp między sobą co najmniej 1,5 metra.

Niemy protest! Nie wiążcie nam rąk! Pozwólcie leczyć pacjentów lepiej! 6,8% PKB na ochronę zdrowia teraz! Nie każcie pacjentom czekać w kolejce do specjalisty i na zabiegi ratujące zdrowie.Dajcie nam szanse godnie pracować bez presji niejasnego i szkodliwego prawa!

Powody manifestacji

Organizatorzy przekonują, że “niemy protest” ma na celu zwrócić uwagę rządzących na zmniejszającą się dostępność ochrony zdrowia, ale także brak medyków i rosnące kolejki do specjalistów. Medycy protestowali również z powodu zaostrzenia prawa karnego w stosunku do pracowników służby zdrowia, którzy nieumyślnie doprowadzą do śmierci pacjenta. Ten kontrowersyjny zapis został umieszczony w Tarczy Antykryzysowej 4.0.

W imieniu Naczelnej Rady Lekarskiej protest poparł wiceprezes rady Krzysztof Madej. Podkreślił, że nie może tak być, aby lekarz obawiał się przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo, a nie o bezpieczeństwo pacjenta. W jego ocenie wprowadzenie zapisu obciążającego lekarzy odpowiedzialnością karną za niezawinione błędy jest wynikiem ignorancji i uporu polityków. Jak przekonuje Krzysztof Hałabuz, prezes Porozumienia Chirurgów Skalpel, zapis jest szkodliwy, ponieważ może być różnie interpretowany:

Tak sformułowane zapisy sprzyjają dużej różnorodności interpretacji przez sędziów. Środowisko lekarskie, w ostatnich miesiącach tak bardzo ignorowane przez rząd, nie przejdzie obok takich zapisów obojętnie.

Spod gmachu Ministerstwa Zdrowia protestujący przeszli pod w pobliże Sejmu. Nieopodal Sejmu ustawiono taczki oklejone nazwiskami: Szumowski, Ziobro, Karczewski. Pochód otwierały i zamykały karetki pogotowia na sygnale.

Źródło: Money, Polsat News

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close